کاهش حدود ۴۰ درصدی آمار بیسوادی والدین با راستی آزمایی

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان نهضت سواد آموزی از کاهش حدود ۴۰ درصدی آمار بیسوادی والدین دانش آموزان با انجام راستی آزمایی خبر داد .

بی سوادیبه گزارش عیارآنلاین، پرویز کوثری روز چهارشنبه در نشست مشترک مدیران آموزش و پرورش و رئیسان ادارات سوادآموزی شهرستان های مازندران در ساری گفت: آمار واقعی والدین بیسواد دانش آموزان ۳۷۵ هزار نفر است در حالی که تا پیش از راستی آزمایی ۶۰۰ هزار نفر اعلام می شد .
وی علت این اختلاف آماری را اخذ اطلاعات مربوط به میزان سواد والدین دانش آموزان از سامانه های اطلاعاتی عمومی نظیر بانک اطلاعات یارانه ها برشمرد و افزود : برخی از افراد در این سامانه اطلاعاتی به غلط خود را بی سواد معرفی کردند.
معاون نهضت سواد آموزی کشور توضیح داد : برای دستیابی به آمار درست از مدیران مدارس خواسته شد تا با دریافت مدرک تحصیلی از والدین ، میزان سواد آنان را مشخص کنند و با این پایش والدین بیسواد فاقد مدرک تحصیلی شناسایی شدند .
وی افزود : با برنامه ریزی صورت گرفته این افراد برای تحصیل به کلاس های نهضت سواد آموزی فراخوانده می شوند .
کوثری همچنین از در نظر گرفتن بسته های تشویقی برای سواد آموزی افراد بی سواد ۱۰ تا ۲۰ ساله خبر داد و گفت : در این بسته ماهانه یک میلیون ریال بابت هزینه رفت و آمد به کودکان کار و معلولان جسمی حرکتی بی سواد پرداخت می شود .
وی پرداخت سرانه آموزشی بیشتر به آموزشیاران برای باسواد کردن این افراد را از دیگر موارد گنجانده شده در بسته تشویقی معرفی کرد.
کوثری سرانه آموزشی کنونی برای هر بیسواد را ۳۵۰ هزار تومان در سال اعلام کرد و گفت که نهضت سواد آموزی از مولفانی که برای تالیف کتاب های تثبت و تحکیم سواد با ویژگی های بومی و محلی هر استان را داشته باشند ، استقبال می کند .
چند تن از مدیران آموزش و پرورش مازندران هم در این نشست الزام آور نبود مقررات مربوط به سواد آموزی برای بیسوادان ، بی نتیجه ماندن قراردادهای امضا شده میان نهضت سوادآموزی با سازمان ها و وزارتخانه برای ترویج سوادآموزی، طولانی بودن ساعات کلاس فراگیران و نبود اطلاعات دقیق و درست از بیسوادان را مهم ترین مشکلات و چالش های پیش روی نهضت سوادآموزی برشمردند .

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: