۲۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۸
احمدی مطرح کرد

ضرورت انسجام سیاست‌گذاری برنامه‌های فناوری در کشور/ اقتصاد شکوفا تنها از طریق پژوهش میسر است

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم با اشاره به ضرورت انسجام سیاست‌گذاری برنامه‌های فناوری گفت: توسعه پایدار و اقتصاد شکوفا تنها از مسیر پژوهش و نوآوری میسر است.

به گزارش عیارآنلاین،وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در مراسم افتتاح نمایشگاه هفته پژوهش در نمایشگاه بین‌المللی تهران گفت: در دنیای کنونی با رقابت‌هایی که در تمام عرصه‌ها به خصوص در کشورهای پیشرفته وجود دارد علم و پژوهش از ارکان نظام است و جهت‌گیری کشور ما نیز در این مسیر شکل گرفته است.

وی افزود: با شروع دولت یازدهم هفته پژوهش با شعار پژوهش و فناوری کلید توسعه پایدار آغاز شد و حالا با شعار عزم ملی و رویکرد جهانی همچنان به پیش می‌رویم.

احمدی با بیان اینکه توسعه پایدار و اقتصاد شکوفا تنها از مسیر پژوهش و نوآوری میسر است، گفت: براساس توافق لیستون روسای ایالات و دولت‌های اتحادیه اروپا موظف شده‌اند تا سال ۲۰۱۰ از اقتصاد دانش‌بنیان برخوردار شوند، به کارگیری مدیریت صحیح دانش در هر جامعه زیربنای رشد و شکوفایی است.

به گفته معاون پژوهشی وزیر علوم لازمه رشد اقتصادی در دنیای امروز فناوری و نوآوری است و مراکز علم و فناوری به عنوان رکن توسعه در هر کشور باید مورد حمایت باشند.

وی اظهار داشت: کارآفرینی دانشگاهی از رسالت‌های دانشگاه‌ها پس از آموزش و پژوهش است و امروز نسل جدید دانشگاه از محیط صرفا آموزشی به محیطی برای تربیت افراد توانمند با قابلیت تولید فناوری تبدیل شده‌اند.

احمدی ادامه داد: یونسکو دانشگاه‌های نوین قرن ۲۱ را این گونه توصیف کرده است که در این دانشگاه‌ها مهارت برای بهبود توانمندی‌ها و تبدیل دانش آموختگان به کارآفرینان آموخته می‌شود.

وی با اشاره به ضرورت انسجام سیاست‌گذاری‌ها در حوزه فناوری گفت: توسعه فناوری بدون همکاری تمام نهادها میسر نیست.

احمدی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را یکی از عوامل موثر تجاری‌سازی پژوهش‌ها برشمرد و عنوان کرد: از نظر سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی از میان ۱۴۱ کشور، کشور ما در رتبه ۵۰ تا ۵۴ و بالاتر از هند، برزیل و ترکیه بوده است اما از نظر سرمایه ورودی از میان ۱۴۱ کشور رتبه ۱۱۰ را داریم که شکاف بین پتانسیل و عملکرد را نشان می‌دهد، البته تحریم‌ها هم وجود داشته است ولی ما با اتکا به این سرمایه‌های نامشهود امیدواریم در شرایط پساتحریم بهره‌گیری‌های خوبی داشته باشیم.

منبع: فارس

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: