سرانه مصرف ماهی در ایران کمتر از نصف میانگین جهانی است

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه سهم کل تحقیقات از تولید ناخالص ملی ۴۸ صدم درصد است، گفت: سرانه مصرف ماهی در کشور کمتر از نصف میانگین جهانی است.

اسکندر زندبه گزارش عیارآنلاین، اسکندر زند رئیس سازمان تحقیقات،‌آموزش و ترویج کشاورزی امروز درمراسم افتتاحیه نخستین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی آبزی پروری گفت: سرانه مصرف آبزیان در کشور ۹٫۲ کیلوگرم است در حالی که این سرانه در بسیاری از کشورهای جهان ۱۹٫۲ کیلوگرم است.

وی افزود: با توجه به جمعیت ۸۰ میلیون نفری ایران و توانایی تولید آبزی و پرورش آن باید سرانه مصرف را بیش از این توسعه داد.

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه فاصله زیادی بین سرانه مصرف جهانی و سرانه مصرف داخلی آبزیان در کشور وجود دارد گفت: در حال حاضر آبزی پروری در کشور ۳۸۰ هزار تن است که هدف‌گذاری برای تولید ۸۰۰ هزار تن آن انجام شده است.

زند تصریح کرد: روند موفقیت در توسعه تحقیقات آموزش و ترویج است و قدیمی‌ترین موسسه تحقیقاتی ایران در بین کلیه مجموعه‌های تحقیقات کشاورزی و غیر کشاورزی موسسه تحقیقات علوم شیلات است.

وی بیان داشت: این امر نشان می‌دهد ایرانیان اهمیت آبزی پروری را خوب شناخته‌‌اند و آمار و ارقام حاکی از آن است که پیشرفت‌های خوبی در زمینه تولید داشته‌ایم.

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی تصریح کرد: نزدیک به یک قرن فعالیت در حوزه آبزی‌پروری عقبه خوبی است و کشور باید بیش از پیش از این ظرفیت استفاده کند.

زند بیان داشت: موسسه تحقیقات بسترهای خوبی را در اختیار دارد و در آینده و در برنامه ششم امیدواریم شاهد بهره‌وری بیشتر از این ظرفیت‌ها باشیم.

وی تصریح کرد: در زمینه تحقیقات آبزی‌پروری موسسه تحقیقات علوم شیلاتی با پژوهشگاه‌های مختلف،‌مراکز مختلف و زیرساخت‌ها مختلف، محققان ارزشمند چه در دانشگاه‌ها و چه در موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی بسترهای پژوهشی خوبی را در اختیار دارد که امیدواریم با حمایت‌های خوبی که در کشور صورت می‌‌گیرد شامل این بخش شود.

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر سهم کل تحقیقات از تولید ناخالص ملی ۴۸ صدم درصد است که سهم بسیار ناچیزی است و معاون رئیس جمهور و رئیس برنامه و بودجه در پی قولی که به محققان داده‌اند قرار است این رقم را در سال ۹۵ به یک درصد برسانند.

وی افزود: این موضوع در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری است که سهم تحقیقات در افق ۱۴۰۴ به ۴ درصد برسد.

زند بیان داشت: خدمات ارزنده‌ محققان علوم شیلاتی کشور از جمله ارزیابی ذخایر با روش‌های مختلف، حذف تنوع ذخایر، مدیریت ذخایر، توسعه آبزی‌پروری و کمک به توسعه آن به روش‌های مختلف و شیوه‌های جدید ارائه داده است.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: