۲۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۹

طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال نیازمند سالانه ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار

معاون وزیر و رییس جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از آماده شدن طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال خبر داد.

خداکرم جلالیبه گزارش عیارآنلاین، مهندس خداکرم جلالی افزود: طرح توقف بهره برداری از جنگل های شمال برای یک دوره پنج ساله و یا ۱۰ ساله آماده شده و در صورت تامین اعتبار اجرای آن آغاز می شود.
وی اظهار داشت: اجرای این طرح، سالانه به ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
جلالی تصریح کرد: بر اساس این طرح، بهره برداری هایی که منحصر به چوب است به بهره برداری های چند منظوره و در ابعاد مختلف جنگل که می تواند منافعی داشته باشد تبدیل می شود.
وی ادامه داد: با اجرای این طرح علاوه بر حفظ ساختار موجود می توانیم مجریان طرح های جنگل داری را در راستای حفاظت و فرصت دادن به جنگل ها آماده کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این پرسش که آیا با اجرای این طرح، برداشت از جنگل های شمال به صفر می رسد، گفت: آن نقاط از جنگل که به صورت دست کاشت ایجاد شده است، نیاز به عملیات پرورش دارد و قطع درختان در این عملیات انجام می گیرد.
وی افزود: در یک میلیون هکتار زمینی که جنگل کاری کرده ایم، نهال های کاشته شده به مرور زمان به درختان تنومند صنعتی و با ارزش تبدیل و بر اساس برنامه مهارت پرورشی و اصول علمی و جنگل شناسی، پایه های آن قطع می شود.
جلالی، عملیات پرورشی را اقدامی به منظور بهبود وضعیت جنگل خواند.
وی وسعت جنگل های کشور را ۱۴٫۳میلیون هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: فقط در یک میلیون هکتار از جنگل های شمال، بر اساس مصوبه سال ۹۲، بهره برداری انجام می گیرد.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بر اساس مصوبه دولت یازدهم،در جنگل های شمال، درختان آسیب دیده شامل درختان شکسته، افتاده و آفت زده و همچنین در نقاطی که عملیات پرورشی صورت می گیرد، برداشت انجام می شود.
وی با بیان این که سال گذشته ۵۰۰ هزار متر مکعب، برداشت از جنگل های شمال انجام شده است، خاطر نشان کرد: این میزان برداشت نسبت به ۱۵ سال پیش به یک سوم کاهش یافته است.
جلالی در همین حال اذعان داشت: در ساختار موجود، مجریان طرح های جنگل داری در قبال بهره برداری، کارهای حفاظتی، بهداشتی و توسعه ای انجام می دهند.
جلالی تصریح کرد: نهال کاری، خروج دام از جنگل و مرمت جاده ها جزو تکالیف مجریان طرح های جنگل داری به شمار می رود.

منبع: جهاد کشاورزی

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: