افزایش بهره‌وری آب و توسعه گلخانه‌ها اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی در برنامه ششم

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: مسئله آب در کنار محیط زیست و صندوق‌های بازنشستگی در برنامه ششم به صورت خاص دیده شده و اولویت نخست و اصلی کشور است.

گلخانهبه گزارش عیارآنلاین، علیمراد اکبری در نشست کمیته فنی این سازمان اظهار داشت: به منظور کارآیی مصرف آب و بالا بردن بهره‌وری و میزان تولید، برنامه توسعه عمودی محصولات کشاورزی مورد توجه است و برنامه‌ای برای توسعه افقی نداریم و بهره‌وری به ازای هر متر مکعب آب مطرح است.
وی بیان کرد: در نظر است تا در طول برنامه هر سال ۴۰۰ هزار هکتار آبیاری تحت فشار در کشور اجرا شود. همچنین با وزارت نیرو به توافق رسیده‌ایم که در طول برنامه ششم ۹ میلیارد متر مکعب در مصرف آب صرفه‌جویی کنیم.
در این نشست، محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نیز توسعه گلخانه‌ها را از سیاست‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی دانست و افزود: گلخانه محیطی کنترل شده برای رفع نیاز گیاه و بهینه‌سازی آن است و تولید محصولات در گلخانه باعث کنترل میزان استفاده از کود، کاهش مصرف آب، قدرت تولید محصول سالم، جلوگیری از بسیاری بیماری‌ها، تولید محصول یکدست و یکنواخت خارج از فصل سال و تولید محصول صادراتی است.
وی بیان کرد: عرصه گلخانه‌ها وسیع است که شامل سبزی، صیفی، نشاء، نهال، انگور، توت‌فرنگی و حتی امروز درختان میوه از جمله انار و هلو را نیز در گلخانه‌ها کشت می‌کنند.
طهماسبی، مکانیزاسیون زعفران را مهم دانست و بر سرمایه‌گذاری در سورت پیاز، برداشت و جداسازی گل زعفران تاکید کرد.
وی اشاره کرد: در برنامه ششم تولید زعفران به میزان ۵۰۰ تن در نظر گرفته شده است.
معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، از تاسیس تشکل‌های نشاءکاری خبر داد و افزود: خراسان رضوی در بخش نشاء نماینده‌های خوب و عملکرد مطلوب دارد.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: