۱۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۲

جمهوری اسلامی ایران، پرچم‌دار علم و فناوری جهان اسلام است

محمود گلابچی، چهره ماندگار مهندسی راه و ساختمان گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچم‌دار علم و فناوری در جهان اسلام شناخته می شود.

به گزارش عیارآنلاین، محمود گلابچی، چهره ماندگار مهندسی راه و ساختمان، درباره اهمیت و نقش جایزه مصطفی (ص) در پیشرفت علمی کشورهای اسلامی افزود: این جایزه کار بسیار خوب و ارزشمندی است و می‌تواند نشاط علمی در جهان اسلام باشد. چراکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچم‌دار علم و فناوری در جهان اسلام شناخته می شود.
این دانشمند عرصه معماری، با اشاره به نقش کشورهای اسلامی در ترویج علم و فناوری بیان کرد: ما مسلمانان در طول ده قرن گذشته سرآمد حوزه علم و فناوری بوده‌ایم. پس از شکوفایی اسلام در ایران و دانشمندان ایرانی در جهان اسلام، از بوعلی سینا تا ابوریحان بیرونی، زکریا رازی، خواجه نصیرالدین طوسی و از خوارزمی تا ابن هیثم و جمشید کاشانی و بسیاری از دانشمندان جهان اسلام، آثارشان در طول ده قرن گذشته، برترین یافته‌های علمی جهان به شمار می رفت.
وی ادامه داد: این مسئله ناشی از اهتمام اسلام به کسب علم و دانش و ارزش علم و دانستن در باورهای مسلمانان است. کشورهای اسلامی هم باید آن را به عنوان یک وظیفه تلقی کنند. وظیفه ای که خداوند در قرآن کریم نیز به آن اشاره کرده است. آنجا که می‌فرماید: «یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنکُمْ وَالَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجَاتٍ  المجادله – ۱۱» یعنی خداوند رفعت و بلندی می‌بخشد به انسان‌هایی که دارای ایمان هستند و در مسیر علم تلاش می‌کنند و آن‌هم به درجات یعنی به درجات بسیار زیاد.
این چهره ماندگار معماری توضیح داد: وقتی که ما اعتقادمان است که « هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ» و باور ما این است که انسان‌هایی که می‌دانند و آگاه هستند با آن ها که نمی دانند، یکسان نیستند، پس ما باید در حفظ، انتشار علم و انتشار مرزهای دانش بیشترین تلاش را در جهان به عمل بیاوریم.
وی با تاکید بر این مسئله که تلاش برای ترویج علم و فناوری در جهان اسلام باید به عنوان یک باور، وظیفه و اعتقاد در اسلام مطرح شود، افزود: از این جهت، اقدام شایسته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران در برگزاری جایزه مصطفی(ص) نشان از این است که کشورهای اسلامی و در رأس آنها ایران، پرچم‌دار پیشرفت‌های علمی در جهان هستند و باید برای ارتقاء موقعیت علمی خود تلاش کنند.
موسس قطب علمی-فناوری معماری کشور، ادامه داد: برگزاری جایزه مصطفی(ص) روشنگر این نکته است که کشورهای اسلامی باید سرمایه‌گذاری کنند و تشویق شوند تا دانشمند و انسان‌های عالمی را تربیت کنند. در عین حال گسترش دانش باید به عنوان یک ضرورت در باور و فرهنگ مردم تقویت شود.
وی گفت: اگر اقداماتی مانند جایزه مصطفی(ص) با این باور و اعتقاد در زمینه علم در جامعه و کشورهای اسلامی نهادینه شود، دوباره شاهد شکوفایی علم و فناوری در ایران و جهان اسلام خواهیم بود.
جایزه مصطفی(ص)، جایزه عالی علم و فناوری است که هر دو سال یک بار به دانشمندان برتر جهان اسلام در حوزه های علوم و فناوری نانو، علوم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، علوم و فناوری زیستی و پزشکی و طرح برتر در دیگر رشته ها اعطا می‌شود.
براساس سند اجرایی جایزه پیامبر اعظم، دکتر سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری) رییس شورای سیاست‌گذاری و مهدی صفاری نیا (رییس پارک فناوری پردیس معاونت علمی) دبیر شورای سیاست‌گذاری این جایزه است.
از اعضای بین‌المللی شورای سیاست‌گذاری می‌توان به بانک توسعه اسلامی،آکادمی علوم جهان اسلام، دانشگاه کراچی و دانشگاه مالایا اشاره کرد و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزرای علوم و تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، امورخارجه، روسای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، فرهنگستان علوم، فرهنگستان علوم پزشکی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، جامعه المصطفی العالمیه نهادهای عالی‌رتبه و موسسات علمی ایرانی عضو شورا هستند.
این رویداد علمی، که با استقبال دانشگاه ها، موسسات و مراکز علمی و فناوری مواجه شده است، ۴ دی ماه طی مراسمی در تهران برگزیدگان خود را خواهد شناخت و تا ۸ دی ماه با برگزاری برنامه های مختلف، ادامه خواهد داشت.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: