عضو انجمن فولاد:

رکود صنعت فولاد تشدید شد/ انباشت ۳ میلیون تن فولاد و افزایش قیمت ورق در پی اجرای بسته دولت

عضو انجمن تولید‌کنندگان فولاد با اشاره به تشدید رکود موجود در صنعت فولاد، گفت: در حال حاضر ۳ میلیون تن فولاد در کارخانه‌های بخش خصوصی و دولتی انباشت شده است.

به گزارش عیارآنلاین،رضا شهرستانی  اظهار داشت: تولید فولاد طی ۷ ماهه امسال حدود ۵ درصد کاهش یافته و پیش‌بینی می‌شود تولید این محصول در سال جاری به نسبت سال گذشته ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داشته باشد.

وی با بیان اینکه رکود موجود در صنعت فولاد تشدید شده است، افزود: در حال حاضر ۳ میلیون تن انباشت فولاد در کارخانه‌های بخش خصوصی و دولتی داریم و پیش‌بینی می‌کنیم تولید فولاد طی ۳ ماه آینده باز هم کاهش یابد.

وی تصریح کرد: میزان فولاد انباشت شده در کارخانه‌ها تقریباً‌ بیش از ۲۰ درصد تولید را شامل می‌شود.

شهرستانی با اشاره به اجرای طرح فروش اقساطی خودرو برای رفع رکود در اقتصاد کشور گفت: اجرای این طرح تنها تعداد محدودی از خودروهای تولیدی را شامل شد و به همین دلیل یک تزریق مقطعی منابع مالی محسوب می‌شود که تأثیر آن تنها ۲ تا ۳ ماه ادامه خواهد داشت و بعد از آن، دوباره رکود به بازار بر می‌گردد.

وی ادامه داد: اجرای این طرح باعث افزایش ۶۰ تومانی قیمت هر کیلو ورق فولاد در کشور شده است.

وی فعال شدن پروژه‌های ساختمانی و زیربنایی را لازمه رفع رکود از صنعت فولاد عنوان کرد و گفت: دولت باید منابع مالی را برای اجرای طرح‌های عمرانی و زیرساختی فراهم کند و علاوه بر این، نرخ سود بانکی کاهش یابد تا سرمایه‌ها از سیستم بانکی خارج و وارد طرح‌های ساختمانی و عمرانی شود.

وی در پایان از ارائه نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور از سوی تولید‌کنندگان فولاد خبر داد و گفت:‌ در این نامه ۲۵ راهکار برای رفع رکود از صنعت فولاد ارائه شده که این راهکارها در موارد مختلف مانند مالیات بر ارزش افزوده، بیمه، معوقات بانکی و اعطای تسهیلات به تولید‌کنندگان، تشویق صادرات‌، را‌ه‌اندازی طرح‌های عمرانی و اعمال تعرفه بر روی فولاد وارداتی از چین بوده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: