رحیمیان:

دانشگاه تهران ۱۰ درصد کل مقالات کشور را تولید می‌کند/بین‌المللی شدن دانشگاه تهران در اولویت برنامه‌ها

معاون پژوهشی دانشگاه تهران با بیان اینکه بین‌المللی شدن این دانشگاه در اولویت برنامه‌ها است، گفت: در حال حاضر دانشگاه تهران ۱۰ درصد کل مقالات کشور را تولید می‌کند و ۵۷ تفاهم‌نامه بین‌المللی در سال ۹۳ داشته‌ایم.

به گزارش عیارآنلاین،محمد رحیمیان معاون پژوهشی دانشگاه تهران در نشست خبری صبح امروز با اشاره به برگزاری جشنواره پژوهش دانشگاه تهران در روز ۲۳ آذرماه گفت: سعی مدیریت دانشگاه همواره بر این مسئله بوده است که مسائل پژوهشی به سمت حل نیازهای کشور سوق داده شوند. به طوری که در سال ۲۰۱۴ در نظام رده‌بندی شانگهای، دانشگاه تهران در رتبه ۳۰۱ تا ۴۰۰ بود ولی در سال ۲۰۱۵ به ۲۰۱ تا ۳۰۰ رسید یعنی صد پله صعود داشت.

وی افزود: همچنین در رده بندی QC هم صد پله صعود داشتیم به طوری که از رتبه ۶۵۰ تا ۷۰۰ به ۵۵۰ تا ۶۰۰ رسیدیم.

رحیمیان با بیان اینکه در پایگاه WOS تعداد مقالات دانشگاه تهران ۱۷ درصد رشد داشته است، گفت: به طور متوسط دانشگاه تهران ۱۰ درصد کل مقالات کشور را تولید می‌کند.

معاون پژوهشی دانشگاه تهران اضافه کرد: در سال ۹۲ در پایگاه اسکوپوس ۳ هزار مقاله داشتیم که در سال ۹۳ با ۱۰ درصد پیشرفت به ۳ هزار و ۳۹۰ مقاله رسیدیم و در پایگاه ISI در سال ۹۱ تعداد ۲ هزار و ۸۲۶ مقاله داشتیم که در سال ۹۲ به ۳ هزار و ۸۷ مقاله رسیدیم.

وی افزود: تعداد دانشجویان پسادکترای دانشگاه تهران ۸۸ نفر بوده است که نسبت به پتانسیل دانشگاه کم است و باید افزایش یابند.

رحیمیان گفت: همچنین ۳۷ پتنت بین‌المللی ثبت شده داریم و ۱۳ قرارداد بین‌المللی با اعتبار ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در سال گذشته داشتیم و ۵۷ تفاهم‌نامه بین‌المللی منعقد کردیم.

وی گفت: دانشگاه تهران مسئولیت ۴ طرح کلان ملی را دارد و با ۱۵ طرح کلان همکاری می‌کند. همچنین ۹۶۷ قرارداد پژوهشی کاربردی در سال ۹۳ داشتیم که مجموع اعتبارات جذب شده ما ۱۷ میلیارد تومان بوده است.

به گفته وی دانشگاه تهران هیچگونه بدهی به پایگاه‌های علمی ندارد و توانسته است با پایگاه‌های اطلاعاتی بزرگ قرارداد ببندد.

وی در رابطه با میزان گرنت اساتید دانشگاه گفت: گرنت امسال ما به میزان ۸ میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال گذشته افزایش داشته ولی حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیارد بدهکاری داریم که امیدواریم پرداخت کنیم.

رحیمیان با بیان اینکه بین‌المللی شدن دانشگاه جزء برنامه‌های سال آینده دانشگاه است، گفت: دانشگاه تهران در تمام زمینه‌های علوم انسانی،‌فنی مهندسی، علوم پایه، هنر و علوم رفتاری قرارداد بین‌المللی دارد.

وی افزود: طرح‌های کلان ذخیره سازی زیرزمینی نفت و گاز با حمایت وزارت نفت طراحی و ساخت منظومه ماهواره‌ای با همکاری وزارت دفاع، بازیافت پساب شهری و طرح اقتصاد مقاومتی در دانشگاه تهران انجام می‌شود که البته طرح اقتصاد مقاومتی راکد است و امیدواریم فعالش کنیم.

وی با اشاره به ضرورت تقویت علوم انسانی در کشور گفت: توسعه حقیقی پژوهش در کشور به توسعه پژوهش علوم انسانی بستگی دارد و برای پیشرفت در مسائلی مانند اقتصاد و مدیریت باید بتوانیم علوم انسانی کشور را تقویت کنیم.

رحیمیان در رابطه با بودجه پژوهشی دانشگاه گفت: سال گذشته ۱۵ درصد بودجه عمومی دانشگاه مربوط به پژوهش بوده است و اعتبار مصوب پژوهشی از محل بودجه عمومی ۳۳ میلیارد تومان بود که ۱۵ درصد اعتبارات کل دانشگاه در سال ۹۳ است.

وی در رابطه با برگزاری بیست و چهارمین جشنواره کتاب سال دانشجویی نیز، گفت: این جشنواره دهه دوم اسفند ماه برگزار می‌شود.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: