۱۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۵

نوبخت: نمی‌توانیم دستور بدهیم مردم فقط کالای ایرانی بخرند

سخنگوی دولت گفت: خرید کالاهای داخلی و خارجی با کارت‌های اعتباری قدرت خرید مردم را بالا می برد.

نوبختبه گزارش عیارآنلاین، محمدباقر نوبخت در ادامه نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران درباره امکان خرید کالای خارجی با کارتهای اعتباری گفت: این طرح ارائه قدرت خرید به صاحبان کارتهای اعتباری است که در صورت پرداخت اقساط تا چند برابر آن خرید می کنند، این افراد فقط کالاهای داخلی را خرید کنند و چک آن را تولید کننده به بانک می دهد و با سود تخفیفی بلافاصله پول خود را دریافت می کند.

وی ادامه داد: اما با کارت اعتباری در دنیا خرید های مختلفی می شود تا قدرت خرید تقویت شود چرا که پول خودشان است مانند حقوق و ما نمی توانیم دستوری بدهیم که فقط کالای داخلی بخرند.
وی گفت: بنابراین هر کس مطابق با میل خودش خرید می کند و باید حقوق مردم رعایت شود و در واقع این کار همان حقوق پیشاپیش خود شخص است که اگر داخلی خرید کند ۱۲ درصد سود و اگر خارجی خرید کنند ۲۱ درصد سود پرداخت می کند.
نوبخت اظهار کرد: در واقع این کارتهای اعتباری زمینه را برای تشویق خرید داخلی فراهم می کند بنابراین نمی شود دستور ممنوعیت خرید کالاهای خارجی داد.
سخنگوی دولت گفت: این کارتهای اعتباری معنای دیگری دارد که با تحریک تولید متفاوت است و بانک مرکزی برای هر یک از آنها خط اعتباری دارد و باید هم سیاست تحریک تقاضا و هم مهار تورم را داشته باشد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: