دو مرحله ای شدن انتخاب رشته دانش آموزان و اسامی رشته های جدید

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اعلام اسامی رشته های جدیدی که قرار است از سال آینده در آموزش و پرورش اجرا شود، گفت: از امسال انتخاب رشته تحصیلی دانش آموزان یک بار در پایه نهم و یکبار در پایه دهم تحصیلی انجام می شود.

محی‌الدین بهرام محمدیانبه گزارش عیارآنلاین، هم‌اکنون در دوره متوسطه سه شاخه نظری، کار و دانش و فنی و حرفه‌ای وجود دارد. شاخه نظری شامل رشته‌های ریاضی، معارف اسلامی، علوم تجربی و علوم انسانی است، اما از سال آینده در این تقسیم‌بندی‌ها تغییراتی ایجاد می‌شود به گونه‌ای که در پایه دهم دو شاخه نظری و فنی و مهارتی را خواهیم داشت که شاخه نظری شامل مجموعه‌های علوم پایه و علوم انسانی می‌شود و شاخه فنی و مهارتی مجموعه‌های صنعت، خدمات و هنر را شامل می‌شود.

در پایه یازدهم و دوازدهم شاخه‌های کار و دانش و فنی و حرفه‌ای و نظری که شامل رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی است، خواهیم داشت که زیرمجموعه‌های علوم پایه به دو بخش تجربی و ریاضی تقسیم شده و علوم انسانی زیرمجموعه معارف را دارد.

حجت الاسلام و المسلمین محی الدین بهرام محمدیان افزود: امسال دانش آموزان در پایه نهم تحصیلی یکی از شاخه های تحصیلی علوم پایه، علوم انسانی و فنی مهارتی را انتخاب می کنند و در پایه دهم تحصیلی گرایش و رشته تخصصی تحصیلی انتخاب می شود.

وی گفت: دانش آموزان با انتخاب مثلا شاخه فنی و مهارتی در پایان پایه نهم تحصیلی سرنوشت ادامه تحصیل خود را در رشته های خدماتی، صنعتی، کشاورزی و هنری در پایان پایه دهم قطعی و ادامه تحصیل خود را در یکی از رشته های هنرستان های فنی، حرفه ای و کار و دانش انتخاب می کنند.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزود: بر اساس برنامه درسی ملی و سن تحول آموزش و پرورش هدایت تحصیلی و شغلی دانش آموزان از امسال به صورت مستمر صورت می گیرد و از سال تحصیلی آینده نیز تحصیل در هنرستان های فنی و حرفه ای و کار و دانش سه ساله خواهد بود.
محمدیان ادامه داد: با دو مرحله ای شدن انتخاب رشته هم میزان استعدادها و علایق هر دانش آموز بهتر سنجیده شده و هم بازارکار برای دانش آموزان بهتر رصد می شود.

منبع: پانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: