آموزش وپرورش ۵۰۰میلیارد برای آموزش اتباع افغانی هزینه کرده است

معاون مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: در سال گذشته آموزش و پرورش حدود ۵۰۰ میلیارد تومان برای آموزش اتباع افغانستانی هزینه کرده است.

دانش آموز افغانیبه گزارش عیارآنلاین، حجت‌الاسلام محمدعلی صالحی در پنل «الزامات تحقق فرمان رهبر انقلاب درباره توسعه عدالت آموزشی کودکان مهاجر» دومین کنفرانس توسعه و عدالت آموزشی گفت: ایران در بحث آموزش، بهداشت و امنیت، خدمات شایسته‌ای را به مهاجران افغانستانی ارائه کرده است. طبق آمار وزارت آموزش و پرورش در سال تحصیلی گذشته تعداد ۳۴۰ دانش آموز افغانستانی در مدارس ایران تحصیل می‌کردند و با توجه به رهبر معظم انقلاب امسال ۴۸ هزار نفر از دانش آموزان افغانستانی غیرمجاز در مدارس ثبت نام شدند.

وی با بیان اینکه طبق دستور رهبر معظم انقلاب تمام اتباع باید آموزش ببینند، افزود: در این زمینه دو نظر در کشور وجود دارد. نظر نخست می‌گوید اگر به افراد غیرمجاز خدمات بدهیم باعث می‌شود غیرمجازهای جدیدی وارد کشور شوند و این موضوع رونق گسترش قاچاق انسان را منجر می‌شود. همچنین مخالفان معتقدند ایران تا اندازه‌ای گنجایش دارد. هم اکنون بسیاری از شهروندان ایرانی بیکار هستند و این موضوع منجر به تضارب ایرانیان بیکار و کارگران افغانستانی شده است.

معاون مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور ادامه داد:معتقدیم اتباع افغانستانی که در ایران حضور دارند باید از آموزش بهره مند شوند به همین دلیل در سال گذشته آموزش و پرورش حدود ۵۰۰ میلیارد تومان در این زمینه هزینه کرده است.

وی تصریح کرد: بحث شهریه مدارس موضوع دیگری است که مورد اعتراض اتباع افغانستانی قرار می‌گیرد باید توجه داشت هم اکنون مدارس دولتی از خانواده‌های ایرانی نیز شهریه می‌گیرند. اگر از اتباع افغانستانی شهریه‌ای دریافت نشود، خانواده‌های ایرانی معترض می‌شوند که چرا از آنها پول دریافت می‌شود.

وی بیان کرد: تعیین یک شهریه ثابت از سوی دولت باعث می‌شود تا مدارس نتوانند به دلخواه خود شهریه‌های مختلفی را از دانش آموزان افغانستانی دریافت کنند.

آموزش و پرورش توان پرداخت هزینه‌های تحصیل اتباع خارجی را ندارد

همچنین مظفر الوندی رئیس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در این پنل با بیان اینکه آموزش جزو وظایف دولت و نهادهای حاکمیتی است، گفت: از نظر بسیاری از مسئولان و سیاستگذاران جامعه، آموزش برای کودکان هیچ مرزی ندارد و تفکر باید بدین گونه باشد که مهم نیست کودکی که در سرزمین من است اهل کدام سرزمین است.

وی با اشاره به ضرورت آموزش کودکان اتباع گفت: سیاستگذاران معتقدند که موانع باید حل شود اما هر بار باید این سخن را بشنویم که مشکلات همچنان باقی است و نمی‌دانیم چرا موانع موجود در این مسیر برطرف نمی‌شود.

الوندی با بیان اینکه دولت در سال ۸۲ آیین نامه‌ای را تصویب کرد که موانعی برای ادامه تحصیل کودکان افغانستانی ایجاد شد تصریح کرد: بعد از صدور فرمان رهبر انقلاب همه اعتقاد دارند که این مصوبه باید اصلاح شود. برهمین اساس مرجع ملی حقوق کودک اصلاحیه‌ای را در خصوص آیین نامه دولت درسال ۸۲ تهیه کرد که آن را به دولت فرستاده‌ایم اما مخالفت‌های زیادی با آن صورت گرفته است.

رئیس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به موانع پیش روی تحصیل اتباع بیان کرد: آموزش و پرورش به طور صریح به بحث هزینه آموزش کودکان اتباع اشاره می‌کند و می‌گوید توان پرداخت هزینه‌ها را ندارد. مانع دیگر برای تحصیل دانش آموزان اتباع بحث هویت و شناسنامه آنهاست. اما باید توجه داشت که آموزش افراد مسئله امنیتی و حقوقی نیست که آنقدر آن را بزرگ کرده‌ایم.

منبع: مهر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: