۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۲

آغاز مذاکرات ایران برای سوآپ گاز ترکمنستان به امارات

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز از مذاکره با شرکت‌های بین‌المللی نفتی شاغل در ترکمنستان به منظور سوآپ گاز این کشور به امارات خبر داد و گفت: ایران در آینده به هاب تجارت گاز منطقه خاورمیانه تبدیل خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین،علیرضا کاملی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های ایران ورود به تجارت جهانی گاز با اجرای طرح‌های صادرات، سوآپ و ترانزیت گاز طبیعی است، گفت: ایران در آینده به هاب تجارت گاز منطقه خاورمیانه تبدیل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز با اعلام اینکه اخیرا مذاکراتی برای سوآپ گاز ترکمنستان با تعدادی از شرکت‌های بین‌المللی نفتی شاغل در این کشور انجام شده داست، تصریح کرد: شرکت‌های نفتی شاغل در ترکمنستان به دنبال سوآپ گاز این کشور همسایه به امارات متحده عربی هستند.

این مقام مسئول با بیان اینکه این مذاکرات در مراحل مقدماتی قرار دارد و تاکنون توافقی حاصل نشده است، اظهار داشت: باید پیشنهادهای مطرح شده امکان سنجی و در نهایت تصمیم گیری نهایی شود.

البته بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت اخیرا با اشاره به انجام مذاکرتی با کشورهای حاشیه دریای خزر همچون روسیه و جمهوری آذربایجان به منظور اجرای طرح‌های سوآپ نفت و گاز طبیعی، گفته است: فعلا ترانزیت گاز از کشورهای حاشیه دریای خزر توجیه اقتصادی ندارد و به دنبال اجرای طرح‌های سوآپ گاز هستیم.

همچنین حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران هم هفته جاری در پاسخ به مهر از مذاکره با کشورهای روسیه و جمهوری آذربایجان برای سوآپ روزانه ۵۰ تا ۶۰ میلیون مترمکعب گاز خبر داده است.

منبع: مهر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: