۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۳

مشوق صادرات محصولات کشاورزی تخصیص نیافته است/ مازاد سیب درختی و احتمال فاسد شدن

با ایجاد تشکل‌ها و تعاونی‌ها برای محصولات باغبانی، نه‌تنها هیچ باغداری تحت تأثیر تنش و نوسانات بازار یا کمبود اعتبار و سرمایه قرار نمی‌گیرد، بلکه نبض بازار محصولات در دست تولیدکنندگان خواهد بود.

سبد سیببه گزارش عیارآنلاین، مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی، تولید امسال سیب در کشور را با ۳۰۰ هزار تن افزایش نسبت به سال گذشته، سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن اعلام کرد و از افزایش کیفیت سیب تولیدشده با توجه به شرایط اقلیمی مناسب، بارندگی‌های پاییزه و عملیات مدیریت به‌باغی خبر داد.

رمضان روئین‌تن با اشاره به صادرات ۴۰۰ هزار تنی سیب در سال گذشته گفت: صادرات سیب در سال جاری تاکنون ۶۲ هزار تن بوده است و ظرفیت صادرات ۵۰۰ هزار تن سیب را نیز تا پایان سال نیز داریم.

تعرفه عراقی و روسی، مانع صادرات سیب ایرانی

وی یکی از مشکلات پیشروی صادرات را گذاشتن تعرفه از سوی کشورهایی همچون عراق و روسیه عنوان کرد و افزود: کشور عراق امسال برای واردات هر کیلوگرم سیب ایرانی ۳۵۰ دینار (یک‌هزار و ۲۰۰ تا یک‌هزار و ۳۰۰ تومان) تعرفه گذاشته است و وجود آفات قرنطینه‌ای در این محصول برای عدم اجازه ورود سیب ایرانی به عراق را بهانه کرده است.

روئین‌تن خاطرنشان کرد: علاوه بر تعیین تعرفه‌های سنگین از سوی روسیه و عراق برای محصولات ایرانی و سایر مسائل خارجی که با آن درگیر هستیم، در داخل نیز تسهیلات و اعتبارات لازم و کم‌بهره به صادرکنندگان پرداخت نمی‌شود، این در حالی است که در کشورهای همسایه جوایز صادراتی برای تجار و بخش خصوصی در نظر می‌گیرند.

وی ادامه داد: صادرکنندگان ما نه‌تنها باید با مشکلات به‌وجودآمده با سایر کشورها مقابله کنند، بلکه باید با وام‌هایی با کارمزد ۱۸ تا ۲۱ درصد و همچنین بدون دریافت جوایز صادراتی با صادرکنندگان خارجی رقابت کنند که مجموع این عوامل، باعث کندی روند کار و خلل در صادرات می‌شود.

روئین‌تن با اشاره به سفر یک هفته‌ای معاون وزیر کشاورزی عراق به همراه کارشناسان حفظ نباتات این کشور، بازدید از باغ‌ها، انبارها و سردخانه‌های آذربایجان غربی و دماوند و اطمینان از عدم وجود هرگونه آفت قرنطینه‌ای در باغ‌های سیب ایران تصریح کرد: به‌رغم این مسائل هم‌اکنون این کشور برای ورود سیب ایرانی به عراق بهانه‌های واهی می‌تراشد.

جای خالی جوایز صادراتی برای صادرکنندگان ایرانی

مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی از برگزاری جلسات متعدد با تجار داخلی، صادرکنندگان استان‌های مختلف، اتاق ایران، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و حوزه معاونت باغبانی خبر داد و تأکید کرد: در این جلسات ضمن دریافت نظرات افراد، قرار بر این شد تسهیلات مناسبی در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد تا روند صادرات بهتر شده و استمرار یابد.

وی با اشاره به صادرات سیب ایرانی به کشورهای ترکمنستان، امارات متحده عربی، پاکستان، عراق، افغانستان، هند، کویت، عربستان صعودی، بحرین، قزاقستان، تاجیکستان، آذربایجان، ازبکستان، روسیه، قطر، عمان و مالزی، از بهبود روند صادرات اظهار رضایت کرد و یادآور شد: امیدواریم میزان صادرات سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد.

روئین‌تن با بیان اینکه تاکنون تمامی سیب‌های ممتاز و صنعتی از باغداران خریداری شده است، اظهار داشت: در حال حاضر سیب ممتاز به قیمت هر کیلوگرم دوهزار و ۵۰۰ تومان، سیب درجه یک به قیمت هر کیلوگرم یک‌هزار و ۵۰۰ تا دوهزار و ۴۰۰ تومان، سیب درجه دو به قیمت هر کیلوگرم یک‌هزار تا یک‌هزار و ۵۰۰ تومان و سیب صنعتی به قیمت هر کیلوگرم ۱۳۰ تا ۲۵۰ تومان از باغدار خریداری می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه سیب جزو محصولات خرید تضمینی است که در صورت افت قیمت، دولت تسهیلات خرید آن را فراهم می‌کند، گفت: سازمان تعاون روستایی ایران نیز علاوه بر خرید سیب صنعتی و خرید تضمینی سیب، برای ذخیره ایام عید، غرفه‌های عرضه مستقیم را برای رفاه حال تولیدکنندگان فراهم کرده است.

خرید ۶۰۰ هزار تن سیب صنعتی در کشور

روئین‌تن با اشاره به خرید ۶۰۰ هزار تن سیب صنعتی از سوی کارخانه‌ها و صنایع تبدیلی، ظرفیت فرآوری سیب در کشور را مناسب عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به فراهم بودن شرایط مناسب در کشور برای تولید محصولات باغبانی به‌ویژه سیب، معاونت باغبانی برنامه‌هایی جهت افزایش تولید کمی و کیفی محصول سیب را دارد که این برنامه‌ها با هماهنگی کامل بخش خصوصی اعم از تولیدکننده، مصرف‌کننده، صادرکننده و بهبود وضعیت انبارداری، سردخانه‌ها، استاندارد و بهداشت و مدیریت باغ‌ها قابل اجرا خواهد بود که در نهایت محصولی باکیفیت یکنواخت، سالم و با قابلیت صادراتی تولید شود.

محصولات باغبانی، نیازمند تشکل‌های منسجم و یکپارچه

مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی مهم‌ترین عامل در اقتصادی کردن باغ‌ها و ساماندهی تولید محصولات باغبانی را هماهنگی و تشکیل تعاونی‌ها و تشکل‌های تولیدی باغداران اعلام کرد و افزود: با تشکیل این تعاونی‌ها و تشکل‌ها، هیچ باغداری تحت تأثیر تنش و نوسانات بازار یا کمبود اعتبار و سرمایه واقع نمی‌شود، به‌عنوان مثال استان آذربایجان غربی با ۶۰ هزار هکتار باغ سیب، ۵۰ هزار نفر بهره‌بردار و یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن تولید سیب به‌علت عدم وجود تشکل قوی، منسجم و یکپارچه اسیر و گرفتار چند نفر خریدار و وام بانک‌هایی با سودهای کلان شده است.

روئین‌تن با تأکید بر اینکه با وجود این پتانسیل باید تأمین سرمایه، صادرات و تعیین قیمت از سوی باغداران صورت گیرد، ادامه داد: خوشبختانه با مدیریت محصولات پسته، تولیدکنندگان و صادرکنندگان انسجام و نظم بیشتری دارند و توانستیم صادرات و تولید این محصول را مدیریت کنیم و تنظیم بازار به‌خوبی انجام گیرد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تولیدکنندگان سیب در کشور با این میزان تولید به جای آنکه نبض بازار، صادرات، سرمایه و انتخاب مشتری را در دست گیرند، به‌علت پراکندگی و با هم نبودن، ضررهای هنگفتی را متحمل می‌شوند و همیشه از دولت تقاضای خرید سیب، صادرات و تأمین سرمایه را خواستار هستند؛ هرچند دولت اقدامات لازم را در جهت حمایت از این قشر به‌عمل می‌آورد، اما در هیچ جای دنیا دولت خریدار مستقیم محصولات و عرضه آن به بازار نیست، چون نه‌تنها توان انجام این کار را ندارند، بلکه منطقی هم نیست که این کار انجام گیرد.

روئین‌تن یادآور شد: وظیفه دولت فراهم کردن شرایط صادرات، تأمین سرمایه ارزان‌قیمت برای صادرات و پرداخت جوایز صادراتی است که متأسفانه باید گفت در این زمینه ضعیف عمل کرده‌ایم.

ایجاد تشکل‌ها، راهی برای فرار از وام‌های کمرشکن بانک‌ها

مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد داد: اگر هر تولیدکننده به‌طور متوسط عواید فروش یک تن سیب تولیدی خود را صرف ایجاد تشکل و تأمین سرمایه کند، نیازی به دولت، دلال‌ها، اعتبارات کمرشکن بانک‌ها نخواهد بود، به عبارتی با سه درصد سیب تولیدی، تنظیم بازار صورت می‌گیرد و نبض بازار در دست باغداران خواهد شد؛ این در حالی است که تاکنون به‌علت عدم انجام این عمل، سالانه بیش از ۳۲۰ هزار تن ضایعات سیب داریم.

وی تأکید کرد: با ایجاد تشکل‌ها نه‌تنها نیاز به دولت، دلال‌ها و وام بانک‌ها نیست، بلکه بی‌شک شخصیت انسانی و جایگاه والای تولیدکنندگان ما نیز محفوظ خواهد ماند و اسیر ادارات، جلسات، اشخاص و بانک‌ها نمی‌شوند.

روئین‌تن اظهار داشت: برای جبران نوسانات باید عملکرد را بالا برد، چون عملکردهای متوسط ما پایین است، در حالی که باغدارانی هستند که در شرایط مساوی پنج تا ۱۰ برابر متوسط عملکرد تولیدی باکیفیت دارند و هیچ مشکلی هم با فروش، بانک و سرمایه ندارند و در بدترین شرایط هم هیچ‌گاه ضرر نمی‌کنند، معمولاً باغدارانی که دارای عملکرد پایین هستند، جا می‌مانند و آسیب‌پذیری‌شان بیشتر است.

برقراری تعاملات بیشتر و دوستانه با کشورهای خریدار

مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: باید تعامل بهتر و بیشتری با کشورهای خریدار و همسایه و مقاصد صادراتی داشته باشیم و ضمن حذف تعرفه‌ها، هزینه‌های حمل و نقل مناسب را تأمین کنیم.

وی با بیان اینکه باید ظرفیت نگهداری انباداری، سردخانه‌ها، حمل و نقل و توزیع مناسب در زمان‌های مختلف به‌منظور تنظیم بازار و عرضه تدریجی فراهم شود، افزود: اگر تمامی عوامل دست به دست هم دهند، نه‌تنها از میزان ضایعات کاسته شده و قیمت‌ها دچار نوسان نمی‌شود، بلکه در هر زمان سیب برای مصرف در داخل کشور به هر اندازه وجود خواهد داشت.

روئین‌تن یکی از مشکلات حال حاضر را عرضه بیش از نیاز در مدت‌زمان کوتاه عنوان کرد که ضمن افت شدید قیمت، باعث تلف شدن میوه نیز می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: برای تأمین سلیقه و نظر مشتریان و مصرف‌کنندگان سیب در ایران و خارج از کشور باید باغ‌های موجود از لحاظ کمیت، کیفیت و بازارپسندی اصلاح شوند و همچنین امکانات لازم برای نگهداری بیشتر محصولات فراهم شود.

منبع: ایانا

۱ دیدگاه

  1. حسن صدیق نجاتی :

    ما صادرات میکنم به شرت اینکه دولت یارانه سیب درخختی بدهد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: