خریداری پرتقال شب عید آغاز شد/ برنامه‌ریزی برای صادرات پرتقال به کشورهای آسیای میانه

با تولید بسیار مناسب پرتقال در سال جاری، بخشی برای ذخیره‌سازی ایام عید در حال خریداری است و بخش دیگری قرار است مهمان کشورهای آسیای میانه، عراق و افغانستان شود.

پرتقالبه گزارش عیارآنلاین، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران با اعلام این خبر گفت: مقدمات خرید ۳۰ هزار تن پرتقال برای استان مازندران فراهم و ابلاغیه رسمی آن انجام شده است.

دلاور حیدرپور افزود: سهم تمامی استان‌ها در این بین مشخص شده و از هفته جاری نیز اتحادیه شرکت‌های تعاونی روستایی کشور پنج‌هزار تن پرتقال را در دست خریدن، چیدن و انبار کردن دارد.

وی خاطرنشان کرد: این اتحادیه پس از آنکه مراحل مختلف سورتینگ و واکس‌زنی و بسته‌بندی را انجام داد، بخشی را برای ورود به بازار و بخشی دیگر را برای ذخیره‌سازی انبار می‌کند.

حیدرپور ادامه داد: این سازمان همچنین اقدام به خریداری محصول کیوی نیز می‌کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر قیمت پرتقال به‌صورت علی‌الحساب و با قیمت روز یک‌هزار و ۱۰۰ تا یک‌هزار و ۲۰۰ تومان روی درخت خریداری می‌شود، اما به ستاد تنظیم بازار پیشنهاد شده است که حداکثر این محصول را با قیمت یک‌هزار و ۳۰۰ تا یک‌هزار و ۴۰۰ تومان روی درخت خریداری کنند که البته هزینه‌های مربوط به بسته‌بندی، سورت، واکس‌زنی و جعبه‌زنی به آن اضافه خواهد شد.

پیش‌بینی تولید ۲٫۲ میلیون تن مرکبات در مازندران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران یادآور شد: امسال تولید پرتقال در استان‌های شمالی بسیار زیاد است، به‌گونه‌ای که برای صادرات آن در حال رایزنی هستیم. بنابراین هیچ نیازی به ورود پرتقال‌های قاچاق مسری و از سایر کشورها نیست.

حیدرپور تأکید کرد: دستگاه‌های متولی باید با افرادی که اقدام به واردات غیرقانونی مرکبات می‌کنند، برخورد کند.

وی اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود که حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن پرتقال تولید شود و میزان تولید نارنگی نیز ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن برآورد شده است.

حیدرپور همچنین گفت: در مجموع پیش‌بینی می‌شود ۲٫۲ میلیون تن مرکبات در استان مازندران تولید شود.

وی در ادامه افزود: تجار برای صادرات مرکبات ایرانی به کشورهای آسیای میانه، عراق و افغانستان اقداماتی را انجام داده‌اند که به هر میزان مازاد تولید داخل باشد، صادرات آنها انجام شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران در پایان خاطرنشان کرد: مرکبات استان مازندران به هیچ عنوان تحت تأثیر بیماری قرار نگرفته و سلامت است؛ بنابراین کاهش چشم‌گیری در تولید محصول نداریم.

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: