«متن انرژی» بیست‌ودوم منتشر شد

قراردادهای نفتیِ ابهام آمیز

هفته گذشته مدل جدید قراردادهای نفتی پس از تصویب هیأت دولت، به‌وسیله معاون‌اول رئیس‌جمهور به وزارت نفت ابلاغ شد و قرار است هفتم و هشتم آذرماه در کنفرانس تهران معرفی شود. پیش از اعلام جزییات این قرارداد انتقادهایی مبنی بر ارائه نشدن این مدل از قراردادها در مجلس وارد شده بود که سید مصطفی زین‌الدین عضو کمیته بازنگری قراردادهای نفتی بردن مدل جدید قراردادهای نفتی به مجلس را تکلیف قانونی ندانست.

قراردادهای نفتیابهام در قرارداد نفتی

هفته گذشته مدل جدید قراردادهای نفتی پس از تصویب هیأت دولت، به‌وسیله معاون‌اول رئیس‌جمهور به وزارت نفت ابلاغ شد و  قرار است هفتم و هشتم آذرماه در کنفرانس تهران معرفی شود. پیش از اعلام جزییات این قرارداد انتقادهایی مبنی بر ارائه نشدن این مدل از قراردادها در مجلس وارد شده بود که سید مصطفی زین‌الدین عضو کمیته بازنگری قراردادهای نفتی بردن مدل جدید قراردادهای نفتی به مجلس را تکلیف قانونی ندانست. بعد از رونمایی از این الگوی قرارداد کارشناسان به بررسی بندهای این قرارداد پرداختند. هسته مطالعات انرژی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) نیز با برگزاری نشستی تخصصی با عنوان «از دارسی تا آی پی سی» در تاریخ پنج شنبه ۲۸ آبان به بررسی و آسیب‌شناسی این مدل جدید قراردادی پرداخت. علی مروی رئیس کمیسیون انرژی مجلس این نوع از قرارداد‌های نفتی را فقط در ارتباط با توسعه دانسته است ومتناسب با نیازهای نفت نمی‌داند از طرف دیگر برخی از کارشناسان استفاده از قراردادهای IPC برای توسعه میادین اکتشاف‌نشده را در تضاد با منافع ملی دانسته اند. سید مسعود میرکاظمی عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز ایجاد رانت و نقض حاکمیت و نظارت شرکت ملی نفت را مهمترین نقاط ضعف قرارداد های جدید نفتی دانسته است.

کارت سوختسوختن کارت سوخت

هفته گذشته زمان استفاده از سهمیه بنزین ۷۰۰ توملنی بنزین تا آخر آبان به پایان رسید. نظر می‌رسد با اتمام زمان استفاده از این سهمیه و تک‌نرخی بودن بنزین، مردم انگیزه کمی برای استفاده از این کارت داشته باشند و استفاده از سامانۀ هوشمند کارت سوخت با خطر نابودی مواجه است. سیدحمیدرضا قریشی کارشناس انرژی در این رابطه از بی‌توجهی به حفظ و ارتقاء این سامانۀ ارزشمند انتقاد کرده است و یادآور شد که در تمامی کشورهای پیشرفته، دولت‌ها برای تهیه و توسعۀ زیرساخت‌های اطلاعاتی خود هزینه‌های گزافی می‌پردازند و از آن‌ها برای مدیریت بهینۀ منابع استفاده می‌کنند.» سید ناصر سجادی مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی نیز در بیان کرده است که :« با توجه به اتمام سهمیه بندی بنزین مردم کمتر انگیزه برای خرید بنزین با استفاده از کارت‌های شخصی را دارند و هم اکنون بخش عمده خرید بنزین با استفاده از کارت جایگاه داران انجام می شود.». عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز گفته است که « اطلاعات بسیار زیادی از تراکنش عرضه کارتی سوخت می توانیم به‌دست آوریم که برای برنامه ریزی‌های بعدی کمک می کند.» حذف سهمیه ماهانه کارت سوخت باعث افزایش مصرف بنزین در کشور شده است و بر اساس آمار و اسناد رسمی شرکت ملی پالایش و پخش در ۸ ماه نخست سال ۹۴ بنزین وارد شده به کشور دارای رشد ۴ و ۴ دهم درصدی نسبت به سال ۹۳ بوده است.

صادرات گاز ایرانورود ایران با بازار ال ان جی

علی کاردر مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی نفت درباره پیشنهاد ۳ شرکت‌ خارجی برای تولید LNG از گازهای مشعل میادین نفتی خلیج فارس خبر داده است و اظهار داشته که « در این پروژه‌ها ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز مشعل تبدیل به LNG خواهد شد و تا ۱ میلیارد دلار از طرف خارجی‌ها برای تولید FLNG سرمایه‌گذاری خواهد شد.». در همین رابطه حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز نیز در مصاحبه‌ای گفته است که پروژه ایران ال.ان.جی بدلیل تحریم‌ها و بلوکه شدن تاسیسات متوقف شده بود اما اکنون در حال آماده سازی است و  کشورهای زیادی نیز تقاضای واردات این محصول را دارند. علیرضا کاملی مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز نیز صادرات گاز از مسیر خط لوله در مقایسه با LNG به کشورهای اروپایی را دارای  توجیه اقتصادی ندانسته است و اعلام کرده که « ورود به بازار LNG یکی از سیاست‌های کلان وزارت نفت است.»

سایر اخبار مهم هفته

تلاش نگران‌کننده وزارت صنعت برای کاهش شفافیت در عرضه محصولات پتروشیمی

آزادسازی بازار محصولات پتروشیمی با خروج آنها از بورس، به معنای ایجاد فضای لازم برای مجموعه‌های انحصاری و قدرتمند اقتصادی و افزایش منافع آنان به دور از ملاحظات ملی است و می‌تواند در آینده نزدیک به نابودی بسیاری از واحدهای تولیدی صنایع پایین‌دستی پتروشیمی منتهی شود.

آغاز تامین مالی پتروشیمی سیراف از محل صندوق توسعه ملی

مرضیه شاهدانی مدیر طرحهای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از باز شدن ال سی پتروشیمی سیراف از محل صندوق توسعه ملی خبر داد.

تولید گاز از فاز ١٧ پارس جنوبی شروع شد

با انجام عملیات تکمیلی حفاری و راه اندازی سکوی ١٧A ، تولید گاز این سکو با ظرفیت تولید روزانه ١٠ میلیون مترمکعب آغاز شد .

سهمیه سوخت گازوییل ناوگان حمل و نقل عمومی جاده ای تغییر می کند

شهرام آدم نژاد معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از واریز سهمیه سوخت گازوییل ناوگان حمل و نقل عمومی از یکم آذرماه در چهار پیمانه به کارت سوخت خبر داده است و گفته است که سهیمه پایه آنها کاهش خواهد یافت .

بهره‌برداری از تمام چاه‌های فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی در خرداد ماه سال آینده‌

علیرضا عبادی سرپرست فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی از بهره‌برداری از تمام چاه‌های فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی در خرداد ماه سال آینده خبر داد.

دولت پیشنهاد چیت‌چیان برای انتشار ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت را پذیرفت

دولت با انتشار ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای طرح های مهم وزارت نیرو موافقت کرد و این اوراق با عاملیت بانک سپه توزیع خواهد شد. این اوراق با هدف تامین منابع مالی دولت منتشر شده است.

جضور سران ۹ کشور صادرکننده گاز در ایران

وزیر نفت با اشاره به حضور ۹ تن از سران کشورهای عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز در ایران، گفت: تا دو سال آینده تولید گاز ایران به بیش از یک میلیارد مترمکعب می‌رسد.

انتقاد صنایع تکمیلی پتروشیمی از کم‌کاری در بازار عراق

رضا محتشمی پور رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی با انتقاد از کم کاری که در بازار عراق داشته ایم، گفت: این ضعف است که کریدورهای خود را برای صادرات به عراق در اختیار کشورهای رقیب قرار می‌دهیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: