بیست و هشتمین بسته خبری کشاورزی منتشر شد

بازهم زمزمه‌ی واردات میوه

با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال خبرها حاکی از آن است که واردات قاچاقی میوه روند صعودی به خود گرفته است و به نظر می‎‌رسد این اقدام آزادسازی واردات این محصولات به کشور را به دنبال دارد.

به گزارش عیارآنلاین، با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال خبرها حاکی از آن است که واردات قاچاقی میوه روند صعودی به خود گرفته که به نظر می‎‌رسد این اقدام زمینه آزادسازی واردات این محصولات به کشور را به دنبال دارد. بیست و هشتیمن بسته خبری کشاورزی به این موضوع پرداخته است.

بازهم زمزمه‌ی واردات میوه

قاچاق میوه به کشور داستانی است که به نظر پایانی ندارد و همیشه خبرهایی در این رابطه شنیده می‌شود. هفته گذشته مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه عمده میوه‌های قاچاق، آلوده به آفات و باقیمانده سموم شیمیایی هستند، از مسئولین ستاد مبارزه با قاچاق کالا درخواست کرد که با واردات قاچاقی میوه بویژه در استان‌های مرزی برخورد کنند. خبرها حاکی از آن است که بخش عمده واردات غیرقانونی میوه، از طریق بازارچه‌های مرزی و به شکل پیله‌وری انجام می‌گیرد.

واردات غیرقانونی میوه از طریق بازارچه مرزی و یا از طریق واردات پیله‌وری، احتمال واردات انواع آفت میوه را نیز به همراه دارد. یکی از این آفات که بیشترین تهدید را برای باغات میوه کشور دارد، آفت مگس میوه است که طبق گزارش مرکز جهاد کشاورزی استان کردستان، بیش از هزار هکتار از باغات این استان آلوده به این آفت وارداتی شده‌اند.

در سال جاری باتوجه به تولید بالای میوه مخصوصاً مرکبات در داخل کشور، کمبودی در این بخش وجود ندارد که آن را به صورت قاچاق و یا قانونی وارد کشور کرد. همچنین باتوجه به نزدیک شدن به ماه‌های انتهایی سال و نیاز تأمین بازار شب عید، وزارت جهاد کشاورزی ذخیره‌سازی سیب و پرتقال مورد نیاز را آغاز کرده است. به گفته مسئولین این وزارتخانه برای تأمین نیاز شب عید ۴۵ هزار تن پرتقال و ۲۰ هزار تن سیب ذخیره‌سازی خواهد شد.

به نظر می‌رسد باتوجه به نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال، برخی دلالان سودجو با دامن زدن به واردات قاچاقی میوه، به دنبال فراهم کردن زمینه آزادسازی واردات قانونی این محصولات هستند.

از طرف دیگر باتوجه به آنچه که در سال گذشته رخ داد، به نظر می‌رسد وزارت جهاد کشاورزی علاوه بر تأمین و ذخیره‌سازی حجم مورد نیاز میوه، باید نسبت به نظارت بر قیمت‌ها و همچنین همکاری سایر نهادهای نظارتی اقدامات لازم را انجام دهد.

حرکت مدیریت آب در مسیر بیراهه

در بخشی از بسته خبری گذشته به بررسی موضوع اختلافات آماری در میزان مصارف آب در بخش کشاورزی پرداخته شد که در روزهای اخیر نیز معاون وزیر جهاد سهم بخش کشاورزی از مصارف آب را ۷۱ درصد اعلام کرد. اما در همین بازه زمانی، یکی از مسئولین وزارت نیرو با بیان اینکه در دنیا سهم کشاورزی در مصرف آب ۷۰ درصد است، این سهم را ایران ۹۲ درصد دانست!

این اختلاف آماری پرتکرار از سوی مسئولان منابع آب کشور در حالی است که ایران سال‌ها با معضلات ناشی از کم‌آبی مواجه است، اما تنها اقدامی که از سوی این مدیران دیده شده جلوه دادن بخش کشاورزی به عنوان مقصر اصلی بوده است.

مدیران آب کشور در حالی از کمبود آب دم می‌زنند که سالانه ۷۰ درصد آب ورودی به کشور تبخیر می‌شود. به اعتقاد اغلب کارشناسان راه‌کار اصلی جلوگیری از این حجم تبخیر، اجرای مناسب عملیات آبخیزداری در مناطق مستعد و همچنین تزریق آب به سفره‌های زیرزمینی است.

با اجرای عملیات آبخیزداری، علاوه بر جلوگیری از تبخیر آب و تزریق سفره‌های زیرزمینی، می‌توان از فرسایش خاک و همچنین ورود سالانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب رسوبه به دریاچه سدها جلوگیری کرد. علاوه بر این با توسعه عملیات آبخیزداری و همچنین افزایش سطح پوشش گیاهی در مراتع، مانع وقوع سیل و خسارت ناشی از آن گردید.

با تمام این تفاصیل اما در حال حاضر از مجموع ۱۰۰ میلیون هکتار عرصه‌ای که می‌بایست این طرح‌ها در آن اجرایی می‌شد، فقط ۲۶ میلیون هکتار محقق گردید که دلیل اصلی آن را در نخصیص ندادن اعتبارات کافی به این طرح‌ها می‌توان جست و جو کرد.

به عنوان مثال در سال جاری از ۱۶۰ میلیارد تومان مصوب برای اجرای این طرح‌ها حدود ۴۰ درصد آن تخصیص یافته است و یا از هزار میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای حفظ جنگل‌های زاگرس فقط ۴۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

سایر خبرها

آب‌بهای تولید محصولات اساسی حذف خواهد شد

حسین نیازآذری، نماینده مردم بابل درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس طرح حذف آب‌بهای محصولات استراتژیک کشاورزی را با قید دو فوریت بررسی خواهد کرد، گفت: هدف از طرح حذف آب بها از محصولات استراتژیک را کاهش هزینه‌های تولید و توسعه بخش کشاورزی اعلام کرد.

ضایعاتی که سرمایه‌های کشور را هدر می‌دهد

دولت سالانه بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد تومان هزینه گندم مورد نیاز آرد خبازی کشور را تامین و پرداخت می‌کند. همچنین در حدود۹٫۳ میلیون تن نان سالانه در کشور مصرف می شود که از این مقدار ، حدود ۱۰ درصد به دور ریز و ضایعات تبدیل می شود؛ یعنی هدر رفت حدود ۲ هزار میلیارد تومان از سرمایه‌های ملی در هر سال!

خسارت ۵۰ درصدی یک بیماری تازه وارد

رئیس سازمان شیلات با اشاره به آنکه تولید بیش از ۷۰ درصد میگوی پرورشی کشور در استان بوشهر انجام گرفته است، اما امسال شیوع بیماری لکه سیفد در سایت های پرورشی میگوی استان بوشهر باعث شد تا میزان تولید به ۵۰ درصد پیش بینی شده در سال جاری و معادل هشت هزار و ۵۰۰ تن کاهش یابد.

عقبگرد مجلس: احتمال انتزاع وظایف بازرگانی بخش کشاورزی با تشکیل وزارت بازرگانی!

سیدهادی حسینی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تعدادی از نمایندگان با درخواستی که به هیئت‌رئیسه ارائه کرده‌اند، خواستار تشکیل کمیسیونی برای انتزاع بخش تجارت از وزارت جهاد کشاروزی و صنعت شده‌‌اند گفت: قرار است در این کمیسیون معایب و مزایای انتزاع بخش تجارت از وزارت جهاد کشاروزی مورد بررسی قرار گیرد.

این تصمیم مجلس درحالی است که دو سال پیش مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی، کلیه اختیارات بازرگانی مربوط به محصولات کشاورزی را به این وزارتخانه واگذار کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: