در دیدار وزرای علوم ایران و افغانستان ، زمینه گسترش همکاری های علمی و فناوری دو کشور مورد بررسی قرار گرفت

مبادلات تجاری

در دیدار دکتر محمد فرهادی وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری کشورمان با دکتر فریده مومند وزیر آموزش عالی افغانستان ، زمینه گسترش همکاری های علمی و فناوری دو کشور مورد بررسی قرار گرفت .

به گزارش عیارآنلاین،در این دیدار دکتر فرهادی با اشاره به مشترکات فرهنگی ، دینی ، تاریخی و زبان مشترک بین دو کشور ایران و افغانستان اظهار داشت : ایران و افغانستان علاوه براین مشترکات ،منافع مشترکی نیز در منطقه دارند و بر همین اساس ما از همکاری های علمی ، فناوری و فرهنگی و همچنین کمک به گسترش و اعتلای آموزش عالی افغانستان استقبال می کنیم .
دکتر فرهادی با اشاره به تحصیل ۱۴ هزار دانشجوی افغانی در دانشگاه های ایران افزود : بهتر است بررسی دقیق علمی صورت گیرد تا دانشجویان افغانی در رشته هایی که مورد نیاز کشورشان است تحصیل کنند تا پس از فارغ التحصیلی بتوانند نیازها و مشکلات کشورشان را برطرف کنند .
وی همچنین در خصوص تامین اعضای هیئت علمی دانشگاه های افغانستان گفت : دانشگاه تربیت مدرس که مولود پس از انقلاب اسلامی ایران است و فقط دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا تربیت می کند ، می تواند بخشی از ظرفیت پذیرش خود را به دانشجویان افغانی در رشته های مورد نیاز اختصاص دهد  تا آنان پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه های افغانستان به تدریس بپردازند .
وزیر علوم با اشاره به ایجاد شعب دانشگاه پیام نور در شهر های افغانستان و تحصیل ۲۱۲۶ دانشجوی افغانی در این مراکز ، گفت : حدود ۷هزار نفر از دانشجویان افغانی نیز در واحد های دانشگاه پیام نور در ایران تحصیل می کنند که برای حضور بیشتر دانشجویان افغانستان می توان ظرفیت پذیرش این دوره ها را نیز افزایش داد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری کشورمان در خصوص تاسیس دوره های مشترک علمی ، تقابل استادان و دانشجویان دو کشور، برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی  و تعریف پروژه های تحقیقاتی مشترک میان دانشگاه های ایران و افغانستان استقبال کرد و در جهت اعتلای آموزش عالی افغانستان و حل مشکللات دانشجویان شاغل به تحصیل افغانی در ایران قول مساعد داد .
همچنین در این دیدار دکتر فریده مومند با تشکر از مساعدت وزیر علوم کشورمان برای توسعه آموزش عالی افغانستان گفت : ما انتظار داریم کمک های جمهوری اسلامی ایران در تمام زمینه ها و شاخص های آموزش عالی شامل حال کشورمان شود که از مهم ترین این موارد می توان به تربیت نیروی انسانی برای تدریس در دانشگاه ها ، افزایش پذیرش دانشجویان افغانی در دانشگاه های ایران در رشته های مورد نیاز و همچنین تجهیز آزمایشگاه های دانشگاهی افغانستان اشاره کرد .
وی همچنین ایجاد مراکز پژوهشی در دانشگاه های افغانستان جهت تقویت امر پژوهش و برگزاری دوره های مشترک کارشناسی ارشد و دکترا  در افغانستان را خواستار شد .
دکتر مومند در پایان ضمن دعوت از دکتر فرهادی جهت سفر به افغانستان و بازدید از مراکز آموزش عالی این کشور ، از وزیر علوم کشورمان خواست در خصوص حل مشکلات دانشجویان افغانی اعم از نحوه پرداخت شهریه ، اخذ ویزای دانشجویی و مواردی از این قبیل مساعدت لازم صورت گیرد .
گفتنی است در این دیدارکه دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل ، دکتر ابراهیم خدایی معاون وزیر علوم و رییس سازمان سنجش آموزش کشور ، دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان دکتر علی اصغر رستمی ابوسعیدی رییس دانشگاه پیام نور ، دکترحسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی نیز حضور داشتند ، راهکارهای کمک به ارتقای آموزش عالی افغانستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

منبع: وزارت‌علوم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: