نهمین بسته خبری تحلیلی جمعیت منتشر شد

پای مشاوران خارجی به بررسی سالمندی در ایران رسید

وبگاه رسمی صندوق جمعیت ملل متحد، در گزارشی عنوان داشت به درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران، دو مشاور بین‌المللی از سازمان جهانی کمک‌رسان سالمند و فدراسیون بین‌المللی سالمندی، دو سازمان بین المللی که در مورد مسئلۀ سالمندی در دنیا فعالیت می کنند را به ایران دعوت کرده، تا تجربیات خود را در اختیار متخصصان این حوزه قرار دهند.

به گزارش عیارآنلاین، دعوت از مشاوران خارجی برای بررسی پیری جمعیت در ایران و لزوم اصلاح بندهایی از طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده توسط مجلس از مهم‌ترین مسائلی بود که در نهمنین بسته خبری جمعیت پرداخته شد.

درخواست دولت از مشاوران خارجی برای بررسی سالمندی در ایران

وبگاه رسمی صندوق جمعیت ملل متحد، در گزارشی عنوان داشت به درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران، دو مشاور بین‌المللی از سازمان جهانی کمک‌رسان سالمند Help Ageو فدراسیون بین‌المللی سالمندی (International Federation on Ageing)، دو سازمان بین المللی که در مورد مسئلۀ سالمندی در دنیا فعالیت می کنند را به ایران دعوت کرده، تا تجربیات خود را در اختیار متخصصان این حوزه قرار دهند. هرچند در این گزارش به منبع این درخواست اشاره‌ای نشده است، اما چندی قبل وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار رئیس جدید این صندوق، ماها العداوی، خواهان کمک این صندوق، به پیگیری سیاست‌های جدید جمعیتی ایران شد.

صندوق جمعیت اعلام کرد در این راستا، هفته گذشته کارگاهی با موضوع «سالمندی در ایران» توسط این صندوق برگزار شد و تعدادی از مسئولین از جمله محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی، و حسینی، معاون وزیر رفاه در آن شرکت کردند.

در این کارگاه گزارش داده شد سالمندان در حال حاضر ۶٫۲ میلیون نفر از کل جمعیت کشور ایران را تشکیل می‌دهند که پیش‌بینی می‌شود این رقم تا ۳۵ سال آینده به حدود ۲۵% افزایش یابد. این درحالی‌است که در برخی از استان‌ها هم‌اکنون این رقم از حد متوسط کشور بالاتر است. در همین راستا بابک یوسفی، رئیس مرکز بهداشت همدان اعلام کرد ۹٫۴ درصد جمعیت استان همدان سالمند هستند.

پیشنهاد حذف یا اصلاح شش بند از طرح تعالی جمعیت

مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، با انتقاد از برخی بندهای طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده پیشنهاد داده است تا حدود ۶ بند از این طرح حذف یا اصلاح شود، که یکی از آنها مربوط به استخدام و جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها است. وی معتقد است در صورتی که بندهای مشکل‌دار این طرح اصلاح نشوند نمی‌توان امید داشت به اهداف مورد نظر برسد.

کمیسیون فرهنگی هفته آتی به عنوان کمیسیون اصلی، شور دوم طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده را بررسی خواهند کرد. اما تعدادی از نمایندگان مجلس معتقدند این طرح باید در چند کمیسیون به صورت مشترک به بحث گذاشته طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده که موضوع بسته‌های خبری هفته‌های گذشته بود، آبان امسال پس از بیش از یکسال معطلی، دوباره در صحن علنی مجلس مطرح شد و تقریبا بدون نتیجه به کمیسیون فرهنگی عودت داده شد.

در تهران روی می‌دهد؛ از هر سه ازدواج، یک طلاق

محمدمهدی اعلایی، مدیرکل ثبت احوال استان تهران، اعلام کرد در استان تهران ۵۴ هزار و ۴۵۶ واقعه ازدواج در ۷ ماهه امسال به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳.۴۴ درصد افزایش داشته است. متوسط سن پسران در هنگام ازدواج ۳۰ سال و متوسط سن دختران ۲۶ سال بوده است. به گفته وی آمار طلاق نیز نسبت به سال گذشته ۵.۵۶ درصد افزایش داشته است و متوسط سن مرد به هنگام طلاق ۳۷.۷ سال و متوسط سن زن، حدود ۳۳ سال ثبت شده است. همچنین نسبت ازدواج به طلاق ۲.۹۶ بوده است، یعنی از هر ۳ ازدواج یکی منجر به طلاق می‌شود. افزایش سن ازدواج و افزایش طلاق، از مهم‌ترین مشکلات بر سر راه افزایش جمعیت است

در نشست بررسی علت‌های افزایش سن ازدواج، که باحضور کرم حبیب‌پور؛ جامعه‌شناس و حجت‌الاسلام جعفر ساوالان‌پور اردبیلی؛ مدیر موسسه فرهنگی خانواده امین، برگزار شد، عنوان شد بر اساس نتایج حاصل از پژوهش اخیر این مرکز، عامل اصلی افزایش سن ازدواج و تجرد قطعی، توسعه و مدرنیته است.

 

 سایر اخبار 

افزایش جمعیت تنها با کاهش هزینه‌های درمان ناباروری میسر نمی‌شود

مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: درمان ناباروری از طرح‌هایی است که هزینه زیادی دارد و برای کاهش آن، دولت باید لایحه‌ای به مجلس ارائه دهد. البته دغدغه افزایش جمعیت تنها با درمان ناباروری رفع نمی‌شود و باید تمام جوانب و مسائل مربوط به افزایش جمعیت مورد بررسی قرار گیرد تا پس از تصویب و تایید به صورت قانون در کشور اجرایی شود. وی خواستار بررسی‌های دقیق کارشناسی برای اولویت بخشی به درمان ناباروری شد.

جمعیت واقعی بیکاران بیش از آمار رسمی است

بیکاری همواره یکی از دلایل افزایش سن ازدواج بوده است. بنا به اعلام مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری فصل تابستان ۱۰٫۹درصد است. که این رقم نسبت به فصل بهار سال جاری با افزایش ۰٫۱درصدی، و نسبت به مدت مشابه در سال قبل نیز افزایش ۱٫۴درصدی به همراه داشت. با این حال حمید دیهیم، استادیار اقتصاد دانشگاه تهران گفت: جمعیت واقعی بیکاران بیش از اعدادی است که از سوی مراجع رسمی منتشر می‌شود.

۸۷ درصد جمعیت زنان از نظر اقتصادی غیرفعالند

وحیده نگین، مشاور وزیر کار در امور بانوان و رئیس موسسه علمی کاربردی بهزیستی، می‌گوید براساس آمارها حدود ۸۷ درصد از جمعیت زنان کشور، به لحاظ اقتصادی، غیر فعال محسوب می‌شوند و حدود نیمی از زنان شاغل نیز، در بخش غیر رسمی فعالیت دارند.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: