تعرفه ترجیحی با آفریقای جنوبی نیازمند هماهنگی با ضوابط کل آفریقا/ تجارت ۵۰ میلیون دلاری با آفریقای جنوبی

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان این که حجم تجارت خارجی ایران در سال گذشته ۱۵۰ میلیارد دلار بوده است، گفت: حجم تجارت ایران و آفریقای جنوبی ۵۰ میلیون دلار است.

به گزارش عیارآنلاین،ولی‌الله افخمی راد صبح امروز در همایش تجاری و اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی در تهران اظهار داشت: سازمان توسعه تجارت تمام تلاش خود را برای توسعه روابط تجاری با آفریقای جنوبی انجام خواهد داد چرا که حجم روابط تجاری دو کشور در سالهای اخیر کمتر از ۵۰ میلیون دلار بوده است.

وی با مقایسه حجم تجارت کشورمان گفت: در سال ۹۳ حجم روابط تجاری ایران ۱۵۰ میلیارد دلار بوده و ما در صددیم تا براساس ضوابط قانونی، موانع توسعه تجارت را شناسایی و رفع کنیم.

وی به مکانیسم‌های تسهیل و توسعه تجارت اشاره کرد افزود: اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری و نمایندگان کشورها از جمله مواردی است که از آن استقبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه باید از فرصت‌های به وجود آمده بیشترین بهره‌برداری را کنیم، افزود: ایران آمادگی دارد تا در بخش معدن،نفت، گاز و پتروشیمی با آفریقای جنوبی همکاری کند.

وی در مورد تأثیر الحاق به سازمان تجارت جهانی بر توسعه روابط گفت: باید زیرساخت‌های نرم افرازی خوبی در این زمینه برقرار شود و در عین حال، تا قبل از پیوستن به سازمان تجارت جهانی می‌توانیم با قراردادهای تعرفه ترجیحی، روابط را گسترش دهیم، اما در مورد آفریقای جنوبی، انعقاد این قرارداد نیازمند آن است که خود را با ضوابط کل کشورهای آفریقایی هماهنگ کنیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: