تاملی در رتبه دیپلماسی علمی ایران

چندی پیش خبری درباره رتبه دیپلماسی علمی ایران توسط سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام منتشر شد که در آن رتبه دیپلماسی علمی کشور در بین ۵۰ کشور که بیشترین تولیدات علمی دنیا را تولید کرده اند ۴۹ام بیان شده بود. (متن خبر)

به گزارش عیارآنلاین،پیرو این خبر، آقای سید محمود صدوق، پژوهشگر حوزه دیپلماسی علم و فناوری، متن ذیل را درباره این خبر، برای سایت دیپلماسی علم و فناوری ارسال کرده است:

همانطور که در اکثریت به اتفاق مقالات و گزارشات آمده است، دیپلماسی علم به معنای کمک دیپلماسی به علم و علم به دیپلماسی برای توسعه دوطرفه و نهایتاً دستیابی به منافع ملی و بین المللی است که شامل دیپلماسی برای علم، علم برای دیپلماسی و علم در دیپلماسی می­ شود. لذا نکته اولی که در ذهن متبادر می­ شود این است که معیار مورد نظر در پژوهش ایشان صرفاً در یکی از شاخه ­ها یعنی علم برای دیپلماسی می­ گنجد در حالی که دو شاخه دیگر هم هستند. نکته دوم این است که موضوع دیپلماسی علم محدود به مقاله و پژوهش­ های مشترک نمی شود و مقاله و پژوهش مشترک فقط یک بخش از حوزه دیپلماسی علم را تشکیل می دهد. حوزه دیپلماسی علم علاوه بر مقاله، همکاری های بین المللی، برگزاری نمایشگاه های بین المللی، کنفرانس­های علمی، تبادلات دانشجویی، پروژه های مشترک و بسیاری موارد دیگر را نیز شامل می شود. لذا شایسته است درکنار معیار تعداد مقاله و پژوهش های مشترک، معیارهای دیگری نیز در نظر گرفته شود. نهایتاً نکته سوم و آخر تعداد کشورهای حاضر در این رتبه­ بندی است. در خصوص دیپلماسی علم و فناوری تعداد محدودی کشور درحال فعالیت هستند و اسامی آن­ها قابل احصاء می­ باشد. ضمن اینکه برخی کشورها حتی ادبیاتی و تعریفی برای دیپلماسی علم و فناوری ندارند و حتی شاید در برنامه کاریشان نباشد لیکن وجود این قبیل کشورها در رتبه بندی خود می تواند این الگوی ارزیابی را محدود کند. برای مثال استرالیا در سال ۲۰۱۱ برنامه دیپلماسی علم خود را فقط در یک پروژه همکاری مشترک و در سال ۲۰۱۲ فقط در دیدار دانشمندان خود با دانشمندان چین و هند و.. دیده است (لازم به ذکر است در مجموع سه بار از کلمه دیپلماسی علم در متن گزارش استفاده شده و البته نه در عنوان!) و در سال ۲۰۱۳ هیچ برنامه ­ای نداشته است

منبع: دیپلماسی علم و فناوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: