۱۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۴
وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد داد

بخش خصوصی برای ورود به بازار آفریقا آستین‌ بالا بزند/ رشد اقتصادی کشورهای آفریقا در سطح بالاست

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ظرفیت خوبی در حوزه‌های کشاورزی، دامداری و توزیع انرژی در آفریقا وجود دارد که با تعارف و تشکیل کمیسیون مشترک چیزی عایدمان نمی‌شود و بخش خصوصی باید برای ارتباط گیری با شرکت‌های آفریقایی وارد عمل شود.

به گزارش عیارآنلاین،محمدرضا نعمت‌زاده صبح امروز در گردهمایی تجاری ایران و آفریقای جنوبی که در سازمان توسعه تجارت در تهران برگزار شد، به ظرفیت‌های اقتصادی آفریقای جنوبی اشاره کرد و گفت تاکنون طی چند سال گذشته ۶ تا ۷ سفر به آفریقا داشته‌ام و می‌توان گفت، متاسفانه هر دو کشور نگاه و برداشت درستی از ظرفیت‌های یکدیگر ندارند.

وی با انتقاد از نحوه انعکاس وضعیت کشور آفریقای جنوبی از رسانه ملی تصریح کرد: صدا و سیما فقط اختلافات مرزی و گرسنگی را از آفریقا نشان می‌دهد و باید پرسید، چرا جنبه‌های مثبت را ارائه نمی‌کند که من بعد از سفر از آفریقا این انتقاد را به رئیس صدا و سیما انتقال دادم که نتیجه آن منجر به تهیه برنامه مستند از وضعیت اقتصاد آفریقا شد.

نعمت زاده با طرح این سوال که چرا نمی خواهیم از واقعیت‌های آفریقا مطلع شویم خاطرنشان کرد: در همین راستا تجار و صنعتگران می‌توانند ظرفیت‌های همکاری با آفریقا را پیدا کنند. چرا که اکنون رشد اقتصادی کشورهای آفریقایی در سطح بالاست و سیاست جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب ارتباط با این کشور بوده است.

نعمت‌زاده با ذکر خاطراتی از سفرهای خود به این کشور گفت: به عنوان مثال در یکی از سفرها قیمت یک کپسول گاز در آفریقا ۱۰ برابر قیمت کشور ما برآورد شد که با یکی از شرکتهای توزیع گاز در داخل رایزنی کردند، تا جریان توزیع گاز در آفریقای جنوبی را پیگیری کنند که متاسفانه با تغییر مدیریت کار مسکوت ماند و یا در حوزه محصولات کشاورزی میوه‌هایی همچون موز را که وارد می کنیم می‌توانیم به جای آنکه از طریق شرکت های غربی مستقر در آفریقا وارد کنیم، خود ایرانی‌ها وارد کار شوند.

نعمت‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی خواست تا شرکت‌های ایرانی باتجربه را با کشورهای مختلف آفریقا مرتبط کنند تا زمینه سرمایه گذاری در دو کشور فراهم شود چرا که از کمیسیون‌های مشترک و تعارفات چیزی عاید نمی‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان ارائه  راهکارهایی برای تسهیل در حمل و نقل با آفریقا را یک ضرورت برشمرد و گفت ایجاد خط مستقیم هوایی و دریایی از اهمیت فراوانی برخوردار است و اگر بخش خصوصی به دنبال درآمد است، باید ریسک آن‌را هم بپذیرد.

وی افزود: در همین زمینه از صندوق ضمانت صادرات می‌خواهیم که رتبه ریسک آفریقا را از ۶ به ۴ کاهش دهد، چرا که اگر بخواهیم با فرمول رتبه بندی غربی‌ها وارد شویم، به جایی نمی‌رسیم و هزینه صادرکنندگان بالا می‌رود.

نعمت‌زاده به آن‌هایی که در زمینه کشاورزی و دامداری تجربه خوبی دارند، توصیه کرد تا برای ورود به بازار آفریقا آستین‌ها را بالا بزنند. به گفته نعمت‌زاده همچنین ارتباط گرفتن با سیستم منطقه‌ای و بانکی آفریقا یکی دیگر از ضرورت‌ها است چرا که اغلب پروژه های آفریقا از طریق سیستم بانکی محلی خودشان فاینانس می‌شود و اگر ارتباط نگیریم، مشکل آفرین خواهد بود.

به گفته نعمت‌زاده حجم روابط تجاری دو کشور اکنون رقمی حدود سالانه ۶۰۰ میلیون دلار است که با توجه به ظرفیت‌های دو کشور می‌تواند به بالای ۵ میلیارد دلار برسد.

به گزارش فارس، در همایش تجاری ایران و قاره آفریقا سفرای دو کشور حدود ۴۰ نفر از سفرای دو کشور برای شناسایی ظرفیت‌ها و ارتباط گیری برای افزایش حجم مبادلات تجاری در سازمان توسعه تجارت ایران با حضور نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت گرد هم آمدند.

منبع: فارس

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: