۲۰ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۸

صادرات ۲٫۶ میلیارد دلاری محصولات باغی

مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت:براساس برنامه ریزی های انجام شده در برنامه ششم توسعه کشور ،میزان صادرات محصولات باغی در کشور دو برابر می شود.

محصولات کشاورزیبه گزارش عیارآنلاین، رمضان روئین تن روز چهارشنبه در ستاد فنی باغبانی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: براساس برنامه پنجم توسعه، هم اینک حدود ۱٫۱ میلیون تن به ارزش ۲٫۶ میلیارد دلار محصولات باغی از کشور صادر می شود.
به گفته وی، سالانه ۱۶ میلیون تن محصولات باغی در کشور تولید می شود که ایران رتبه ۱۱ جهان را دارد و در برنامه ششم توسعه باید به ۲۱ میلیون تن میوه افزایش یابد.
روئین تن، سرانه تولید میوه در کشور ۲۰۰ کیلوگرم و سرانه مصرف میوه را ۱۳۴ کیلوگرم در سال عنوان کرد.
مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران از لحاظ تنوع اقلیمی در جهان پتانسیل های فراوان تولید محصول دارد.
روئین تن تصریح کرد: اصلاح، ترمیم و بازسازی باغات موجود در کشور با هدف افزایش تولید کمی و کیفی با جدیت در حال پیگیری است.
به گفته وی،در برنامه پنجم توسعه ۹۰۰ هزار هکتار باغ در کشور باید اصلاح شود.
این مقام مسئول در وزارت جهادکشاورزی بیان داشت: هم اینک ۲٫۶ میلیون هکتار باغ در کشور وجود دارد که ۲٫۲ میلیون هکتار آن آبی و مابقی دیم است.
روئین تن گفت:هم اینک هشت هزار هکتار گلخانه در کشور فعال است که در برنامه ششم توسعه باید به ۱۸ هزار هکتار ارتقاء یابد.
به گفته وی، حدود ۱٫۵ میلیون تن محصولات گلخانه ای در کشور تولید می شود و طبق برنامه ششم توسعه به هفت میلیون تن افزایش
می یابد.
وی تاکید کرد: میزان مصرف آب در بخش کشاورزی در تولید محصولات باغی باید بین سه تا چهار میلیارد مترمکعب صرفه جویی شود.
روئین تن ادامه داد: میانگین قیمت یک کیلوگرم محصول تولیدی در کشور ۳۷ هزار ریال و میانگین قیمت یک کیلوگرم محصول برای مصرف کننده ۹۷ هزار ریال است.
بنا بر این گزارش، ستاد فنی باغبانی چهارمحال و بختیاری با حضور مدیرکل دفتر امور میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.
سالانه در چهارمحال وبختیاری بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلات تولید می شود و سطح زیرکشت استان ۲۷۰ هزار هکتار با ۶۶ هزار بهره بردار می باشد.

منبع: ایرنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: