ترویج ازدواج راهکاری مناسب برای افزایش جمعیت است/ ۲۰ تا ۳۰ سالگی بهترین سن بارداری

ترویج ازدواج در سنین مناسب و تسهیل ازدواج از مهم ترین راهکارهایی است که در تببین سیاست های افزایش جمعیت موثر است.

به گزارش عیارآنلاین،در این همایش رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان مازندران با بیان این که اجرای سیاست های کلی افزایش جمعیت و توجه به منویات رهبر معظم انقلاب در استان مورد توجه جدی است گفت:ترویج ازدواج در سنین مناسب و تسهیل ازدواج از مهم ترین راهکارهایی است که در تببین سیاست های افزایش جمعیت موثر است.
دکتر قاسم جان بابایی اظهار کرد: بهترین سن شروع باردار شدن بین۲۰ تا ۳۰ سال است. خانواده ها طوری فرزند آوری کنند که در این فاصله سنی باشد.
وی به رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج‌های جوان وتوانمندسازی آنان در تامین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد تاکید کرد و گفت:کشور ما به سمت پیری حرکت می کند و کاهش باروری در شرایطی است که پدیده تاخیر در سن ازدواج و افزایش میزان طلاق نیز مزید بر علت است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان مازندران شهرنشینی، افزایش سن ازدواج و بالابودن آمار طلاق،افزایش فاصله بین فرزندان، تک فرزندی را از جمله مهم ترین عوامل کاهش سریع میزان باروری در جامعه بیان کرد و اظهار کرد: باید بتوانیم فرزندآوری را نهادینه کنیم. خوشبختانه افزایش باروری در استان داریم اما سرعت آن کم است.
جان بابایی افزود:کلینیک سلامت جنسی در ساری راه اندازی می شود این اقدام می تواند علاوه بر افزایش جمعیت ،بنیان خانواده این نهاد مقدس را مستحکم تر کند و سطح سلامت جامعه را بالا ببرد.
وی خاطرنشان کرد: در بحث سیاست های جمعیتی، نباید صرفا نرخ باروری لحاظ شود بلکه در کنار آن باید مساله ارتقا امید به زندگی ، کاهش آسیب های اجتماعی، توجه به بحث سلامت مادر و کودک، کاهش سن ازدواج،افزایش ازدواج، ایجاد اشتغال موثر برای جوانان، و فراهم بودن تسهیلات و امکانات برای مادران به خصوص مادران شاغل به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد.

 منبع: معاونت بهداشت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: