۲۱ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۴
معاون وزیر نفت اعلام کرد

جزئیات دومین قرارداد گازی ایران با عراق؛ قیمت محرمانه است

معاون وزیر نفت گفت: با امضای قرارداد جدید صادرات گاز ایران به عراق ۴۵ تا ۶۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

به گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا عراقی در مراسم امضای قرارداد صادرات گاز ایران به بصره عراق با حضور معاون وزیر برق عراق و وزیر نفت اظهارداشت: شرکت ملی گاز براساس این قرارداد برای ۶ سال روزانه بین ۲۰ تا ۳۵ میلیون متر مکعب علاوه بر قرارداد موجود برای صادرات گاز به بغداد به نیروگاه‌های شهر بصره گاز صادر خواهد کرد.

وی ادامه داد: با امضای این قرارداد، کل صادرات گاز ایران به عراق بین ۴۵ تا ۶۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد بود.

معاون وزیر نفت توضیح داد: بین ماه‌های می و سپتامبر یعنی در فصل گرم سال روزانه تا ۳۵ میلیون متر مکعب و بقیه ماه‌ها یعنی فصل سرد سال روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب گاز صادر خواهد شد.

وی ادامه داد: شروع صادرات گاز با ۷ میلیون متر مکعب در روز آغاز شده و طی ۳ فاز به سقف توافق شده خواهد رسید به گونه‌ای که در فاز اول به مدت ۶ ماه ۷ میلیون متر مکعب در روز، پس از آن به مدت ۱۲ ماه بین ۱۴ و ۱۸ میلیون متر مکعب در روز و در نهایت بین ۲۰ تا ۳۵ میلیون متر مکعب در روز گاز به سمت بصره صادر خواهد شد.

عراقی تصریح کرد: مدت زمان قرارداد ۶ سال خواهد بود و بعد از آن منوط به درخواست طرفین امکان تمدید آن وجود دارد.

وی قیمت گاز صادراتی را به عراق محرمانه اعلام کرد و گفت: در فرمول قیمت‌گذاری از نفت و فراورده‌های نفتی استفاده می‌شود.

به گفته عراقی یک سال و نیم بعد از امضای قرارداد در صورت ایجاد نشدن مشکل، صادرات گاز به بصره آغاز خواهد شد و صادرات گاز به سوی بغداد نیز در صورت رفع بعضی نقاط ابهام از اواخر امسال یا اوایل ۹۵ آغاز می‌شود.

در این نشست خالد حسن صابر معاون وزیر برق عراق نیز اظهارداشت: عراق در تابستان برای تولید برق به گاز بیشتری نیاز دارد و ایران هم در زمستان برای تولید گرما به گاز بیشتری نیاز دارد، به همین دلیل بستن این قرارداد با این کیفیت به نفع هر دو طرف خواهد بود.

وی ادامه‌ داد: این قرارداد ابتدا برای ۴ سال امضا شده بود که مدت آن به ۶ سال افزایش پیدا کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: