معاون توسعه فناوری معاونت علمی:

تبیین سیاست‌های کلان آمایش فناوری و برنامه‌ریزی از اولویت‌های معاونت توسعه فناوری است

معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تبیین سیاست‌های کلان آمایش فناوری و برنامه‌ریزی با هدف عملیاتی کردن آنها یکی از اولویت‌های معاونت توسعه فناوری است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر علی وطنی، معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: جهت‌دهی به چرخه فناوری و نوآوری کشور و تلاش در ایفای نقش مؤثر فناوری‌های راهبردی در اقتصاد، اشتغال و توسعه پایدار نیز از دیگر اهدافی است که در معاونت توسعه فناوری پیگیری می‌کنیم.
وی افزود: جهت‌دهی به چرخه فناوری و نوآوری کشور و تلاش در ایفای نقش مؤثر فناوری‌های راهبردی در اقتصاد، اشتغال و توسعه پایدار، سیاست‌گذاری مستمر در حوزه‌های فناوری بر پایه تامین نیازهای جامعه و تحولات جهانی با همکاری معاونت سیاست‌گذاری و نظارت راهبردی از جمله اهدافی است که در مدت شکل‌گیری معاونت توسعه فناوری پیگیری کرده‌ایم.
وطنی، با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های معاونت توسعه فناوری تصریح کرد: ساماندهی، هدایت و هماهنگی نهادها و مراکز علمی، پژوهشی و فناوری به منظور هم‌افزایی در توسعه علوم و فناوری کشور، حمایت از سرمایه‌گذاری بنگاه‌های اقتصادی در تولید و تجاری سازی تولیدات فناوری راهبردی برای حفظ استقلال کشور و رفع نیازهای اولیه جامعه و کمک به ارتقای کارآمدی مراکز فناوری وابسته به دستگاه‌های اجرایی با رویکرد حل مسائل و رفع نیازهای دستگاه‌های مربوطه از مهم ترین اهدافی است که بر اساس آنها برنامه‌ریزی و عمل کرده‌ایم.

وی اظهار کرد: هم‌افزایی،  هم‌راستایی و هماهنگی در راهبردها، برنامه‌ها و سیاست‌های حوزه فناوری کشور با همکاری معاونت سیاستگذاری و نظارت راهبردی، همکاری و مشارکت با ستاد‌های فناوری راهبردی در تهیه اسناد سیاست‌گذاری و ره‌نگاشت فناوری در حوزه مربوطه و کمک به ارتقاء سطح شاخص‌های بهره‌وری در نظام علم و فناوری و نوآوری کشور در بخش فناوری‌های راهبردی و استانی نیز در اولویت اقدامات معاونت توسعه فناوری قرار دارد.
معاون توسعه فناوری معاونت علمی، حمایت از روند تجاری‌سازی فعالیت‌های مرتبط با عرضه محصول یا خدمت جدید مبتنی بر ایده‌ها و فناوری‌های جدید دانشگاهی شامل تمام فرایندهای مرتبط، از جمله ثبت اختراع، ارزش‌گذاری فناوری، اعطای امتیاز، انتقال و انتشار، پرداخت حق الامتیاز، جذب سرمایه و منابع و همچنین خدمات پشتیبانی تخصصی در حوزه فناوری‌های راهبردی را دیگر اولویت معاونت توسعه فناوری عنوان کرد.
وی، با اشاره به همکاری در ارزشیابی و رصد روند توسعه وضعیت فناوری‌های کشور گفت: حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان که در زمینه گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه (طراحی، تولید، خدمات) در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش افزوده بالا فعالیت دارند با همکاری امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان نیز جزء مهم‌ترین اولویت‌ها است.

وطنی، بررسی و به روزرسانی شاخص‌های ارزیابی توسعه فناوری کشور و رصد کردن آنها و اعلام نتایج به دستگاه‌های ذیربط با همکاری معاونت سیاستگذاری و نظارت راهبردی، ترویج و تبیین مبانی فکری و اندیشه‌ای و اعتقادات بنیادی و باورها و ارزش‌های تسریع کننده توسعه فناوری در کشور، پایش، حمایت و هدایت راهبردی  فعالیت‌های مراکز علم و فناوری کشور با همکاری معاونت سیاست‌گذاری و نظارت راهبردی و توسعه و ارتقاء همکاری‌ها با مراکز و مجامع در سطوح ملی در حوزه‌های مختلف علم و فناوری از دیگر وظایف معاونت توسعه فناوری است.
وی بیان کرد: معاونت توسعه فناوری معاونت علمی تمام تلاش خود را کرده است که برنامه‌ها و اقدامات خود را به گونه‌ای برنامه ریزی کند که در همین مسیر حرکت کرده و اهداف و وظایفی که برای معاونت توسعه فناوری تعیین شده، محقق شود.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: