۱۰ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۴

افخمی راد: سیاست کشور در بخش تجارت اعمال تعرفه ترجیحی است

یکی از سیاستهای جمهوری اسلامی در بخش تجارت اعمال تعرفه های ترجیحی است و اکنون با حدود هشت کشور اجرایی شده و در واقع تعرفه های ترجیحی با رویکرد تقویت صادرات کالاهای مزیت دار و بازار محور تهیه می شود و ارزیابی های ماهانه هم از اجرای آن صورت می گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، ولی الله افخمی راد روز شنبه در حاشیه نشست رایزنان بازرگانی، صنعتی، معدنی کشورمان در محل سازمان توسعه تجارت ایران، اظهار داشت: دولت یازدهم موضوع توسعه صادرات غیرنفتی را در دستور کار خود قرار داده و اکنون استقرار ۳۰ رایزن بازرگانی در کشورهای مختلف هدف گذاری شده که ۱۷ دفتر نیروی اعزامی فعال است و با توجه به برنامه های پیش بینی شده تا پایان آذرماه، ۲۵ رایزن بازرگانی در محل های خدمت مستقر می شوند.
وی افزود: همسایه غربی ایران (ترکیه) به میزان پنج برابر کشورمان در کشورهای مختلف رایزن بازرگانی مستقر ساخته و این در حالی است که جمهوری اسلامی به دلیل مشکلات بودجه ای تاکنون نتوانسته برنامه فعالیت ۳۰ رایزن بازرگانی در نقاط مختلف جهان را عملیاتی سازد.
افخمی راد به ارزش ۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلاری صادرات غیرنفتی کشور با احتساب میعانات گازی در مدت ۶ ماهه نخست امسال اشاره کرد و گفت: این رقم در مقایسه با واردات در این دوره کاهش ۳۵۲ میلیون دلاری را نشان می دهد.
به گفته وی، افت ارزش صادرات نسبت به واردات ناشی از کاهش قیمت نفت، پتروشیمی و میعانات گازی بود و رایزنان بازرگانی کشورمان موضوع توسعه صادرات غیرنفتی ایران در بازارهای هدف را باید با جدیت دنبال کنند.
افخمی راد اضافه کرد: یکی از سیاستهای جمهوری اسلامی در بخش تجارت اعمال تعرفه های ترجیحی است و اکنون با حدود هشت کشور اجرایی شده و در واقع تعرفه های ترجیحی با رویکرد تقویت صادرات کالاهای مزیت دار و بازار محور تهیه می شود و ارزیابی های ماهانه هم از اجرای آن صورت می گیرد.
به گفته رئیس کل سازمان توسعه تجارت، تعرفه ترجیحی با ترکیه به نفع اقتصاد کشور است و باعث رشد مبادلات دو طرف و تجارت برد – برد می شود.
وی گفت: طی هشت ماهه سال ۲۰۱۵ میلادی تجارت ترجیحی با ترکیه موجب رشد ۱۵۳ درصدی صادرات کشورمان شد و از رقم ۵۹ به ۱۴۹ میلیون دلار رسید.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: توسعه صادرات غیرنفتی و همچنین کاهش هزینه های صادرات از دیگر اهداف تعرفه های ترجیحی است و ایران بیشترین مزیت را در بخش های غیرنفتی برای تجارت با همسایگان دارد.
وی تلاش رایزنان بازرگانی برای توسعه مبادلات تجاری و خدمات با کشور محل ماموریت آنها را مهم خواند و گفت: برطرف شدن تحریمها فرصت مناسبی برای ارزیابی عملکرد این نیروها در کشورهای هدف است و اکنون چهار رایزن بازرگانی ایران در شمال، جنوب، غرب و شرق قاره آفریقا مستقر شده اند و علاوه براین در پکن و شانگهای چین، آسیای میانه نیز از نقاطی محسوب می شوند که رایزن بازرگانی ایران مستقر شده است.
افخمی راد اظهار امیدواری کرد: رایزنان بازرگانی ایران بتوانند در قاره اروپا به ویژه آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا نیز مستقر شوند و به این ترتیب محلهای استقرار این نیروها گسترش می یابد.
نشست امروز رایزنان بازرگانی، صنعتی و معدنی جمهوری اسلامی در سازمان توسعه تجارت با طرح مشکلات و موانع توسعه فعالیتهای آنها عصر امروز پایان خواهد یافت.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: