رئیس سازمان توسعه تجارت خبر داد

اعزام ۴ رایزن بازرگانی به اروپا/ حضور رایزن بازرگانی در ۱۰ کشور

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: با توجه به تحریم‌ها رایزنان محل کار خود را ترک کرده بودند، ولی از ۱۸ ماه پیش تا کنون ۱۷ رایزن اعزام شده‌اند و بنا است تا پایان آذر ماه ۹ رایزن دیگر اعزام شوند و در اروپا نیز ۴ رایزن حضور خواهند یافت.

به گزارش عیارآنلاین،ولی‌الله افخمی راد صبح امروز در حاشیه پنجمین گردهمایی رایزنان بازرگانی ایران در تهران گفت: رایزن بازرگانی در حال حاضر در کشورهای اروپایی رایزن نداریم و بنا داریم تا در آینده‌ای نزدیک رایزنانی برای استقرار در کشورهای آلمان، فرانسه‌، ایتالیا و اسپانیا اعزام کنیم.

وی با اشاره به اینکه در شرایط تحریم ارتباط تجاری ایران با دنیا کاهش یابد خاطر نشان کرد: این موضوع تا جایی بود که بسیاری از رایزنان بازرگانی ترجیح دادند که محل ماموریت خود را ترک کرده و به ایران برگردند.

وی با بیان اینکه از ۱۸ ماه قبل و با تغییر رویکرد نسبت به وضعیت ایران فعالیت برای اعزام رایزنان بزرگانی از سر گرفته شد خاطر نشان کرد: بر اساس مصوبه هیأت وزیران وزارت صنعت مجاز است در ۳۰ کشور دنیا رایزن داشته باشد که در ۱۰ کشور رایزن را به صورت نماینده اعزام کردیم که نمونه آن در کشور چین و عراق است.

وی با بیان اینکه رایزنان بر حسب حجم تجارت با کشورها انتخاب می‌شوند تصریح کرد: هدف ما افزودن به حجم تجارت با کشورها است و اگر رایزنان در کشورهای هدف صادراتی نتوانند به توسعه مبادلات کالا و خدمات بپردازند به ماموریت آنها خاتمه خواهیم داد.

رئیس سازمان توسعه تجارت به این نکته اشاره کرد: که تا کنون به دلیل تحریم روابط ایران با بسیاری از کشورهای دنیا در سطح پایینی بوده و با توجه به اینکه هنوز تحریم‌ها پابرجا است ارزیابی دقیقی نمی‌توان از میزان عملکرد رایزنان داشت.

افخمی راد با انتقاد از وضعیت اعزام رایزنان به سایر کشورها گفت: کشورها متناسب با نظام اقتصادی خود تعداد رایزنان متعددی دارند اگرچه ممکن است صادرات بالایی هم نداشته باشند، اما ماموریت خرید کالاها را دنبال می‌کنند و اکنون برخی کشورهای اطراف ایران ۵ برابر ما رایزن بازرگانی دارند و ایران هنوز نتوانسته رایزن خود را اعزام کند.

وی درمورد حضور رایزنان بازرگانی ایران در کشورهای اروپایی گفت: در اروپا هنوز رایزن بازرگانی نداریم و در حال انتخاب آنها هستیم و به زودی رایزنان بازرگانی برای استقرار در کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا انتخاب خواهند شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت تعداد رایزنان بازرگانی که تاکنون اعزام شده‌اند را ۱۷ نفر اعلام کرد و گفت: ۴ رایزن در مرحله اعزام هستند و ۵ رایزن نیز مراحل مربوط به وزارت امورخارجه و سایر مراحل استصوابی را طی می‌کنند که امیدواریم تا پایان آذرماه این افراد به کشورهای هدف اعزام شوند.

وی به این نکته هم اشاره کرد که وزیر صنعت تاکید ویژه‌ای بر اعزام رایزنان بازرگانی به کشورهای هدف دارند ولی در عین حال باید ابزار و امکانات مورد نیاز رایزنان به نحوی فراهم شود که بتوانند بر کار خود مسلط شوند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: