معاون شهرسازی و معماری وزیر راه:

بلندمرتبه‌سازی در هر پلاک شهری قابل اجرا نیست/ اجرا فقط در پلاک‌های بالای ۵ هزار مترمربع

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه، با بیان اینکه هر پلاکی در شهر اجازه بلندمرتبه‌سازی نخواهد داشت، گفت: در پلاک‌های زیر ۵ هزار مترمربع بلندمرتبه‌سازی اجرا نخواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، پیروز حناچی امروز در نشست خبری حاشیه نمایشگاه راه و شهرسازی، اظهار داشت: در دوره جدید وزارت راه و شهرسازی تلاش کردیم به حقوق شهروندان توجه شود، همان‌طور که در نمایشگاه راه و شهرسازی در دستور کار است.

وی ادامه داد: شفاف‌سازی اطلاعات در این زمینه امری ضروری است که باید با استفاده از فناوری‌های نوین این اسناد تهیه شود.

حناچی با بیان اینکه در مبحث ۲ مقررات ملی ساختمان بندهایی در حال تصویب است، اظهار داشت: به هر حال در همه دنیا حوزه‌های قدرت با حوزه‌های مردمی و سازمان‌های غیردولتی ارتباطی شفاف دارند که در کشور ما نیز باید این‌گونه باشد.

*حقوق مردم نباید فدای منافع شود

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه، گفت: مثلاً در همین میدان انقلاب اسلامی شهر تهران ساختمانی وجود دارد که در گذشته توسط یک معمار جهانی ساخته شده و دارای ارزش فرهنگی و تاریخی فراوانی است، اما با کج‌سلیقگی برخی چنین ساختمانی با ورق کامپوزیت پوشانده می‌شود و این منطقی نیست؛ حقوق مردم نباید فدای منافعی شود که در شهر به گردش درمی‌آید.

وی ادامه داد: از دوران پیش از اسلام چیزی در شهرهای ما باقی نمانده است، اما از دوران بعد از اسلام، عقبه فرهنگی زیادی در شهرها داریم که باید محافظت شود.

حناچی گفت: مصوبه ۱۶۹ شهری که بافت تاریخی آنجا را به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری رسانده‌ایم، در این حوزه است و کمیسیون‌های ماده ۵ موظف هستند مصوبات خود را به اطلاع عموم برسانند.

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه درباره مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری گفت: دفتری تحت عنوان دفتر نظارت در دبیرخانه شورا داریم و مطابق آنچه که در شورای عالی شهرسازی به تصویب رسیده است، وظیفه دارد.

حناچی ادامه داد: در طرح های توسعه و عمران همه شبکه‌های دسترسی را پیش‌بینی می‌کنیم؛ کسانی که در خصوص طرح‌های توسعه‌ای و عمران مواردی مطرح می‌کنند، باید بدانند اگر طرح با ایراد هم داشته باشیم، بهتر از نداشتن طرح است.

وی با اشاره به زمین‌خواری در ۳ استان شمالی کشور، گفت: نسخه‌ای درباره زمین‌خواری به ستاد مبارزه با مفاسد کشور فرستاده‌ایم که همین پرونده گردنه حیران از نتیجه پیگیر‌ی‌های دبیرخانه است.

وی اظهار داشت: دو درصد مساحت ویژه کشور در ۳ استان شمالی است که مناطقی پرباران و حاصلخیز و دارای ارزش افزوده هستند.

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه درباره روابط بلندمرتبه سازی و ساخت آسمانخراش توضیح داد: تا پیش از این تصور برخی بر آن بود که همه جای شهر قابلیت بلندمرتبه سازی دارد که ما با این موضوع مخالفت کردیم.

وی افزود: روابطی در کمیسیون ماده ۵ به تصویب رسید، البته در حوزه بلندمرتبه سازی شهرداری تهران، آمار جسته و گریخته و غیرکتبی به ما داد، اما مطمئناً پراکنش اطلاعات بلندمرتبه سازی در سطح شهر منطقی نیست.

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه گفت: به هر حال اراضی در کلان‌شهرها در حال گران شدن است و بلندمرتبه سازی یکی از روش‌های بهره‌وری اراضی است.

وی تأکید کرد: هر پلاکی در شهر اجازه بلندمرتبه سازی نخواهد داشت و یکی از شروط لازم برای بلندمرتبه سازی اجرا در پلاک‌های ۵ هزار مترمربع به بالا است.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: