رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:

۸۰ درصد شهرهای بزرگ در معرض زلزله با خطر زیاد هستند/ پیشرفت ۲۰درصدی فاز دوم طرح جامع حمل و نقل

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گفت: ویرایش ابتدایی طرح جامع حمل و نقل به پایان رسید و فاز دوم این ویرایش حدود ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گزارش عیارآنلاین،محمد شکرچی‌زاده امروز در نشست خبری اظهار داشت: مرکز تحقیقات راه و شهرسازی در دوره جدید مدیریت، مرکز اندیشه و تأثیرگذاری است.

وی اظهار داشت: فعالیت‌های ما در چهار حوزه ساختمان و ابنیه فنی، معماری و شهرسازی، حمل‌ونقل و مطالعات اقتصادی و مالی است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، اظهار داشت: کارآمدی براساس حقوق شهروندی که از اهداف نمایشگاه است در دستور کار ما قرار دارد؛ مرکز تحقیقات به فعالیت‌های تحقیقاتی در سطح کشور می‌پردازد.

شکرچی‌زاده گفت: کل پروژه‌های تحقیقاتی در طول تاریخ مرکز همه در بانک‌های اطلاعاتی قرار گرفته است که دسترسی برای محققان و ذی‌نفعان در این دوره از طریق سایت «شهراه» فراهم است.

وی با اشاره به فعالیت‌های آزمایشگاه در باره زلزله، اظهار داشت: ۸۰ درصد شهرهای بزرگ ما در معرض زلزله با خطر نسبی زیاد و خیلی زیاد قرار دارد؛ اطلاعات سامانه شتاب‌نگارها از طریق سایت «شهراه» در اختیار عموم قرار می‌گیرد و سابقه ۴۰ سال اخیر کشور را ارائه می‌کند.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، بیان کرد: مجموعه مقررات ملی ساختمان و تدوین مقررات بر عهده مرکز تحقیقات است؛ مقررات ملی ساختمان سند مکتوبی است که مهندسان موظف به اجرای آن هستند.

وی در باره مطالعات اولیه طرح جامع حمل‌ونقل، گفت: این مطالعات اولیه در دولت دهم متوقف شد، اما تلاش کردیم مطالعات را باز انتشار دهیم و با در اختیار گذاشتن این مطالعات برای مردم، طرح جامع جدید را آغاز کنیم.

شکرچی‌زاده گفت: باز انتشار طرح جامع حمل‌ونقل انجام شد و شرح خدمات، آماده شده است و ویرایش ابتدایی به پایان رسید.

وی افزود: در مرحله جدید طرح جامع حمل‌ونقل با نهایی شدن همه فعالیت‌های توسعه‌ای در حوزه حمل‌ونقل براساس طرح جامع حمل‌ونقل باشد.

وی گفت: همچنین ایجاد راه‌های جدید براساس مطالعات دقیق انجام می‌شود و اجازه می‌دهد مجریان فعالیت‌های توسعه‌ای را براساس مطالعات حمل‌ونقل انجام دهند.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بیان کرد: هماهنگی ابتدایی در فاز اولیه به پایان رسیده است و در فاز دوم طرح جامع حمل‌ونقل میزان پیشرفت کار ۲۰ درصد برآورد می‌شود.

شکرچی‌زاده درباره نظارت بر استاندارد جاده‌ها، اظهار داشت: به‌طور اصولی وقتی مطالعات فاز صفر تا ۳ انجام می‌شود، اصل بر آن است که حداقل استانداردها در پروژه رعایت شده است؛ در غیراین‌صورت پروژه به بهره‌برداری نمی‌رسد.

وی افزود: اخیراً در شورای عالی فنی مصوب کرده‌ایم که راه‌ها پیوست ایمنی داشته باشد و توجه به مقوله‌ ایمنی امری ضروری است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ادامه داد: در مرکز تحقیقات راه و مسکن برای طرح جامع ایمنی حمل‌ونقل جاده‌ای نیز گام‌هایی برداشته شده و در این باره باید کیفیت مسائل زیرسازی راه‌ها ارتقا یابد.

شکرچی‌زاده بیان کرد: ادارات کل راه‌سازی موظف هستند خرید آسفالت از کارخانه‌هایی که گواهینامه فنی از مرکز تحقیقات دریافت کرده‌اند، انجام شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: اخیراً مقوله‌ای در ارتقا کیفیت راه‌ها آغاز کرده‌ایم مبنی بر اینکه ارائه گواهینامه به کارخانه تولید قیر انجام شود.

شکرچی‌زاده بیان کرد: مجموعه این فعالیت‌ها موجب می‌شود بهره‌وری در این نوع سرمایه‌گذاری ‌ها ارتقا یابد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: