۸ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۱
فعال صنعتی ایران:

ایجاد شرایط کسب و کار مطابق استانداردهای جهان سبب افزایش کیفیت تولید داخل می شود

رییس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران هزینه های سربار تولید را از عوامل اصلی رقابت پذیر نبودن تولیدات داخل دانست و گفت: ایجاد شرایط کسب و کار مطابق با استانداردهای جهان برای تولیدکننده داخلی موجب ارتقاء کیفیت تولیدات خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین،سیدعلی صدری روز پنجشنبه  یکی از عوامل اصلی کاهش کیفیت تولیدات داخلی را هزینه های سربار تولید دانست و افزود: تولید کالای با کیفیت و رقابت پذیر در بازارهای جهانی مستلزم آن است که هزینه های تولید برای تولیدکننده داخلی کاهش یابد تا بتواند از تکنولوژی های جدید در ارتقاء و رشد کالای تولیدی خود بهره مند گردد.
وی وجود قوانین دست و پاگیر، نظام بیمه ای سختگیرانه و نظام مالیاتی غیراستاندارد را از عوامل افزایش هزینه های سربار تولید ذکر و تصریح کرد: باید فضای کسب و کار برای فعالان اقتصادی به گونه ای تسهیل شود که در آن بتوانند برای انتقال تکنولوژی و دانش فنی تولید از کشورهای توسعه یافته بهره گیری کنند.
صدری تاکید کرد: باید دانش فنی و تکنولوژی روز جهانی در تولید ایرانی به گونه ای نفوذ کند تا تولید ما را به یک رشد مطلوب و رقابت پذیر برساند.
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران با اذعان به اینکه ما فاصله زیادی با استانداردهای بین المللی در فضای تولید داریم، افزود: فاصله با استانداردهای جهانی نه از جنبه تولید با کیفیت بلکه از جنبه فضای کسب و کار که با توجه به شرایط و رکود اقتصادی و نبود رونق اقتصادی مطلوب و نقدینگی و وجود قوانین دست و پاگیری مانند بیمه، دارایی و غیره برای تولیدکننده ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه ما حتی در فضاهای مبادلات بین المللی با شرایط استانداردهای جهانی فاصله داریم به گونه ای که در کشورهای پیشرفته نحوه تبادلات براساس چهار شیوه است اما در ایران بیش از ۱۴ شیوه است، گفت: این فاصله با استانداردهای بین المللی روی تولید ما اثرگذار بوده و هزینه تولید را بالا خواهد برد.
صدری تاکید کرد: هنگامی که هزینه تولید برای تولیدکننده داخلی بالا رفت و حاشیه سود کم شد، توان رقابت و سرمایه گذاری در بهبود فضای کالای رقابت پذیر را نخواهد داشت و در نتیجه کیفیت تولید هم پایین خواهد آمد.
فعال صنعتی ایران با اشاره به فضای انحصاری که در اثر تحریم ها برای تولیدکنندگان بوجود آمده بود که براساس خواست آنها هم نبوده است، گفت: درست است که گفته شده تحریم ها باعث شد به نوعی در فضای کسب و کار به خودکفایی برسیم اما تفکر جزیره ای در اقتصاد بیشتر آسیب زا خواهد بود تا منفعت رسان.
وی با تاکید بر این موضوع که اقتصاد و رونق اقتصادی باید تفکری فرابخشی داشته باشد، تصریح کرد: تفکر جزیره ای نه تنها کمکی نخواهد کرد بلکه فضا را بسته تر خواهد کرد و در فضای غیررقابتی و بسته، رسیدن به رشد به سادگی امکان پذیر نخواهد بود.
صدری فضای بسته ایجاد شده را تنها برای عده محدودی از تولیدکنندگان خاص دانست و گفت: برای اینکه بتوانیم کیفیت تولیدات را ارتقا دهیم نیازمند فضای رقابتی و انتقال تکنولوژی و دانش فنی هستیم.
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران ورود کالاهای خارجی را تنها با هدف بهبود وضعیت تولید ایرانی و همکاری مشترک برای تولید مهم دانست و گفت: در این صورت است که می توانیم به اشتغال پایدار برسیم.
وی همکاری مشترک در تولید با برندهای مطرح جهانی را از عوامل دستیابی به رشد و امنیت اقتصادی عنوان کرد و افزود: به این صورت است که می توانیم جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی داشته باشیم.
صدری ورود صرف کالاهای خارجی بدون همکاری مشترک در تولید را آسیب زا دانست و تصریح کرد: باید برندهای خارجی با هماهنگی تولیدکنندگان داخلی تولید کنند و از طرف دیگر باید هزینه های تولید در ایران کم شود تا تولید ایرانی بتواند رقابت کند.
بهره مندی از کالای داخلی با کیفیت از حقوق اولیه شهروندان ایرانی است که برخی مواقع از سوی تولیدکننده نادیده گرفته شده و این امر باعث رویگردانی مردم از تولیدات داخلی شده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: