وزیر صنعت معدن وتجارت:

ایجاد صنایع پایین دستی اولویت اصلی برای جلوگیری از خام فروشی

وزیر صنعت معدن وتجارت گفت: اولویت ما ایجاد صنایع پایین دستی برای جلوگیری از خام فروشی است.

به گزارش عیارآنلاین، مهندس محمدرضا نعمت زاده گفت: امروز ابتدا از فازهای ۱۷ و ۱۸ میدان گازی پارس جنوبی بازدید کردیم چون یکی از اعضای کنسرسیوم مجری این دو فاز شرکت گسترش و نوسازی صنایع ایران است.این فازها ۹۵ درصد پیشرفت دارد و مسوولانش قول داده اند تا پایان سال یا یکی دو ماه ابتدای سال آینده راه اندازی شود.
وزیر صنعت معدن و تجارت افزود: در دو سال اخیر بعد از رکود و تورم چندساله کارهای خوبی صورت گرفته و امیدواریم که فازهای پارس جنوبی هر چه سریع تر تکمیل شوند. البته انتظار داریم با رفع تحریم ها کارها سرعت بیشتری بگیرد چرا که الان برای تامین برخی تجهیزات مشکلاتی وجود دارد.
نعمت زاده تولید محصولات پتروشیمی را یکی از راه های جلوگیری از خام فروشی را عنوان کرد و گفت: برخی می گویند که محصولات پتروشیمی خودشان مواد خام هستند اما این تفکر اشتباه است. پتروشیمی هایی از گاز و مایعات گازی محصولات باارزش تولید می کنند که البته ارزش آنها نسبی است و می توان با ایجاد صنایع پایین دستی ارزش افزوده محصولات را افزایش داد.
وی گسترش صنایع پایین دستی را اولویت مهم وزارتخانه اش اعلام کرد و افزود: تلاش برای توسعه صنایع پایین دستی به منظور تولید محصولات جدید از محصولات پتروشیمی از اولویت های امسال و سال آینده ماست.
وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به بازدید خود از مجتمع های پتروشیمی گفت: پتروشیمی دماوند در زمینه تامین سرویس های جانبی گام های موثری برداشته و به نظر می رسد که پتروشیمی های منطقه مشکلی از نظر خدمات جانبی نداشته باشند.
وی با بیان این که برخی مجتمع های پتروشیمی در زمینه مالکیت مشکلاتی دارند، تصریح کرد: بخشی از مجتمع ها نمی دانند که خصوصی می شوند یا نمی شوند و یا چطور می خواهند خصوصی شوند که همین موضوع باعث شده کار به تعویق بیفتد و امیدواریم که سازمان خصوصی سازی کمک کند وما هم قول داده ایم که پیگیری کنیم.
نعمت زاده درباره برنامه های این وزارتخانه برای خروج از رکود مطرح شده، این برنامه ها را افزایش تولید و تحرک در بخش تقاضا عنوان کرد و گفت: آنچه که در این زمینه مشکل ساز است کمبود نقدینگی است چه در بخش تولید و چه در بخش خرید و تقاضا، که انتظار داریم دستگاه های اقتصادی و نظام بانکی برای حل این مشکل به کمک بیایند.
وی ادامه داد: می دانیم که توانایی بانک ها زیاد نیست و امیدواریم پس از رفع تحریم ها بتوانیم منابعی را از خارج از کشور چه به صورت سرمایه گذاری و چه به صورت تسهیلات به کار گیریم و سال آینده شاهد رونق اقتصاد باشیم.
در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس قرار است ۲۵ مجتمع پتروشیمی فعالیت داشته باشد که تاکنون ۱۲ مجتمع پتروشیمی به بهره برداری رسیده اند و۲۰ هزار نفر در این مجتمع ها مشغول به کار هستند.

منبع: شاتا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: