نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی:

دولت سریعترآیین نامه های مربوط به قانون مبارزه با قاچاق را تدوین کند

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی خواستار اجرایی شدن قانون تشدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز توسط دولت شد و گفت: آیین نامه های اجرایی این قانون هرچه سریعتر تدوین شود تا کشور زودتر از منافع آن منتفع گردد.

به گزارش عیارآنلاین،عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با قاچاق کالا اخیرا از اینکه از ۱۱ آیین نامه اجرایی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکنون تنها ۳ مورد نوشته شده و به تصویب هیأت وزیران رسیده، انتقاد و تصریح کرد: این درحالی است که حدود یک سال ونیم از ابلاغ آن می گذرد.
اباذر ندیمی در همین زمینه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اجرایی نشدن قانون تشدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به ضرر خود دولت دانست و افزود: انتظار ما از دولت آن است که آیین نامه های اجرایی این قانون را زودتر تدوین کند تا از عوارض نامطلوب وجود کالا و ارز قاچاق در امان بماند.
وی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کالا بیش از همه برای دولت فوایدی به همراه خواهد داشت، تاکید کرد: این فواید نشان می دهد دولت باید با جدیت آیین نامه هایی مربوط را تدوین کند.
ندیمی یکی ازفواید مبارزه با قاچاق کالا و ارز را ایجاد امنیت برای تولید دانست و تصریح کرد: واردات غیرقانونی کالاها منجر به اشباع بازار شده و همین موضوع عاملی برای کاهش تولید و بی انگیزگی برای سرمایه گذاری خواهد بود.
این نماینده مردم در نهمین دوره مجلس فایده دیگر مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای دولت را افزایش میزان اشتغال در کشور ذکر کرد و افزود: زیرا زمانی که کالای قاچاق در کشور زیاد شد انگیزه برای تولید و سرمایه گذاری کاهش یافته و زمینه اشتغال از بین می رود.
به گفته وی، ایجاد درآمد برای دولت از فواید دیگر اجرای قانون تشدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز است زیرا هنگامی که کالا به صورت قاچاق وارد شود درآمد دولت از محل دریافت گمرک و عوارض از بین خواهد رفت.
ندیمی با بیان اینکه جلوگیری از هزینه های تبعی از دیگر فواید اجرای قانون است، در این خصوص اظهار داشت: نبود کنترل و نظارت بر کالای قاچاق نه تنها از نظر بهداشتی و سلامتی برای کشور خسارت آفرین خواهد بود بلکه این روند هم سبب کمبود ارز و کاهش درآمدهای دولت می شود.
عضو کمیسیون اقتصادی نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مصرانه خواستار آن هستیم تا دولت قانون تشدید مبارزه با کالای قاچاق و ارز را که در کمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب رسیده و نمایندگان دولت هم در طول بررسی ها حضور داشته اند، هرچه زودتر اجرایی شود چرا که هم درآمد دارد و هم امنیت و هم مانع بسیاری از هرج و مرج های ناشی از عدم اجرای قانون می شود.
وی با تاکید بر اینکه عدم اجرای این قانون قطعا به ضرر دولت است زیرا در تولید، اشتغال سرمایه گذاری و امید به آینده و درآمد دولت اثر دارد، گفت: باید دولت هرچه سریعتر آیین نامه های مربوط را تدوین کند.
یاد آور می شود، قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز هفتم اسفند۹۲ از سوی رییس جمهور برای اجرا ابلاغ شد.
پس از ابلاغ این قانون ۳ وزیر اقتصاد، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت مشکلات اجرایی قانون را گوشزد کردند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد کرده بود اجرای قانون حداقل به مدت ۲سال مسکوت نگه داشته شود تا در این مدت دولت لایحه ای را تنظیم و تقدیم کند.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: