۶ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۱
یک مقام مسئول:

راهبرد واگذاری محدوده های امیدبخش /سازمان ایمیدرو کارها را به بخش خصوصی می سپارد

مدیرکل اکتشاف سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: راهبرد این سازمان واگذاری امور به بخش خصوصی است و طی دو سال گذشته در قالب محدوده های امیدبخش این مهم در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، علی اصغرزاده روز سه شنبه اظهار داشت: براساس سیاست همکاری با معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت پهنه های معدنی از وزارتخانه دریافت و فعالیتهای شناسایی و اکتشاف ذخایر معدنی صورت و با احراز پتانسیل های امیدبخش در اختیار بخش خصوصی قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: براساس برنامه ریزی ایمیدرو امسال برای رسیدن به محدوده های معدنی یکهزار و ۲۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری باید صورت گیرد که سهم این سازمان ۵۵۰ میلیارد تومان و بقیه توسط بخش خصوصی انجام می شود.
اصغرزاده گفت: ایمیدرو در واقع برای کاهش ریسک و مخاطره سرمایه گذاری بخش خصوصی بسترسازی لازم را انجام می دهد و بیشترین تمرکز بر روی مواد معدنی فلزی است.
وی تصریح کرد: این سازمان مجوز لازم را از وزیر صنعت، معدن و تجارت برای مشارکت بخش خصوصی در پهنه های معدنی اخذ کرده و اطلاعاتی که برای بخش خصوصی جذابیت مشارکت داشته باشد، دراختیار آنها قرار می دهد.
مدیرکل اکتشاف سازمان ایمیدرو تاکید کرد: اطلاعاتی که تولید می شود، مطابق استانداردهای جهانی است و سپس در اختیار بخش خصوصی قرار می گیرد تا نسبت به داده ها اعتمادسازی لازم صورت گیرد و در هر مرحله از فعالیت های اکتشافی از کارشناسان خارجی نیز بهره گیری می شود.
وی یادآور شد: ایمیدرو از سه ماهه آخر ۱۳۹۲ تاکنون بالغ بر ۲۴۰ هزار کیلومتر مربع پهنه معدنی را در اختیار گرفته و موقعیت پهنه ها بطور عمده با اولویت مناطق مرزی و محروم مورد شناسایی قرار گرفته و بیشترین سهم را در این رابطه شرق کشور به خود اختصاص داده است.
اصغرزاده گفت: براساس هدف گذاری صورت گرفته در چارچوب سند چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت تولید در بخش فلزات اساسی که شامل فولاد خام، آلومینیوم و مس کاتد می شود به ترتیب به ارقام ۵۵ میلیون تن، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن و ۸۰۰ هزار تن خواهد رسید، درحالی که ظرفیت کنونی هریک از فلزات یادشده به ترتیب ۲۴ میلیون تن، ۴۶۰ و ۲۵۵ هزار تن است.
مدیرکل اکتشاف سازمان ایمیدرو از شناسایی ۷۵ پتانسیل امیدبخش در منطقه سنگان (خراسان رضوی) خبر داد و اظهار داشت: یکی از این پتانسیل های معدن سنگان با ذخیره یک میلیارد تن سنگ آهن است و ۷۴ مورد دیگر نیز با بلوک بندی، لایه شناسی و مختصات مشخص شده است.
تفاهم نامه همکاری سازمانهای ایمیدرو، زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و معاونت امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای فعالیت اکتشافی بر روی ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع از مساحت کشور در اواخر آذرماه ۱۳۹۲ امضا شد که ۱۲ هزار کیلومتر به سنگان اختصاص داشت.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: