رئیس اتاق بازرگانی:

توازن مبادلات تجاری میان ایران و برزیل باید رعایت شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: جمهوری اسلامی و برزیل سابقه همکاری های تجاری دارند و باید در سطح مبادلات تجاری ۴۰۰ میلیون دلاری دو کشور که به سود طرف برزیلی است، توازن ایجاد شود.

به گزارش عیارآنلاین، محسن جلال پور عصر دوشنبه در دیدار آرماندو مونتیرو وزیر توسعه صنعت و تجارت خارجی برزیل با وی در محل اتاق ایران، اظهار داشت: اکنون صادرات ایران به برزیل یکصد میلیون دلار است، درحالی که از این کشور سالانه ۳۰۰میلیون دلار کالا وارد کشورمان می شود.
وی خواستار فعالیت مشترک دو کشور در زمینه های تولید دارو، مواد غذایی و دیگر زمینه های مورد علاقه دو طرف شد تا بازار ۴۰۰ میلیون نفری در منطقه را تحت پوشش قرار دهد.
رئیس اتاق ایران افزود: برزیل در زمینه تولید مواد غذایی، ذرت، کنجاله سویا، شکر و گوشت با توجه به امکاناتی که در کشورهای CIS وجود دارد و امکان کشت فراسرزمینی به ویژه در افغانستان و عراق فراهم است، می توان همکاریهای خوبی را به اجرا گذاشت.
وی اظهار امیدواری کرد: دو کشور یک برنامه ریزی برای افق ۲۰ ساله همکاری تدوین کنند و در عین حال در زمینه خودروسازی تولید مشترکی برای پوشش منطقه داشته باشند.
جلال پور همکاری در زمینه فعالیتهای دانش بنیان، آی سی تی، کارهای الکترونیکی و دیگر بخشهای مورد علاقه دو طرف را به عنوان بخشی از زمینه های مساعد برای توسعه روابط تهران – برازیلیا دانست.
وی در جمع خبرنگاران نیز گفت: موضوع بهره گیری از صنعت برزیل در زمینه هواپیماسازی اکنون در شرایط پساتحریم به عنوان یک اولویت برای ایران مطرح نیست، بلکه صنایع سبک و مواد غذایی اهمیت بیشتری دارد.
جلال پور اضافه کرد: انتظار می رود در کشت فراسرزمینی به ویژه غلات و دانه های روغنی ایران و برزیل بتوانند کارهای مشترکی برای کشورهای پرجمعیت منطقه انجام دهند.
براساس این گزارش آرماندو مونتیرو وزیر توسعه صنعت و تجارت خارجی برزیل نیز اظهار داشت: ایران وبرزیل از زمینه های مشترک همکاری برخوردارند و می توان با کمک یکدیگر در بازار منطقه فعالیت داشت.
وی توانمندی کشورش در زمینه کشاورزی را یادآور شد و گفت: علاوه بر فعالیت های زراعی، در حوزه های خودرو، پتروشیمی و ماشین آلات می توان با ایران همکاری داشت.
این مقام برزیلی علاقمندی کشور متبوعش را برای همکاری در زمینه خدمات، نرم افزار و فناوری اطلاعات مطرح کرد و گفت: ایجاد شرکتهای مشترک برای فعالیت در کشورهای منطقه یکی از راهکارهای پیشنهادی است.
به گفته وی، شرکت های دو کشور برای توسعه مناسبات باید نقش جدی ایفا کنند و می توان سطح مبادلات تجاری را نیز ارتقا بخشید.
اتاق مشترک ایران و برزیل در سال ۲۰۰۳ میلادی زیر نظر اتاق بازرگانی برزیل راه اندازی شد.
میزان صادرات و واردات بین ایران و برزیل هم اینک تراز تجاری با اختلاف بالایی به نفع برزیل است، اما می توان با کمک دو اتاق بازرگانی با حذف واسطه ها و آشنا کردن صادرکنندگان ایرانی با بازار برزیل این تراز را به نفع ایران بهبود بخشید.
محصولاتی مانند سولفور، اوره و مواد پتروشیمی و نفت از کالاهای مورد نیاز برزیلی هاست.
جمهوری فدراتیو برزیل بزرگترین و پر جمعیت ترین کشور آمریکای جنوبی است و حدود ۱۸۸ میلیون نفر جمعیت دارد.
پایتخت این کشور برازیلیا و زبان رسمی آن پرتغالی است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: