طرح الکترونیکی شدن دفترچه‌های ترانزیت در ایران رونمایی شد

رئیس کل گمرک ایران گفت: با اجرای طرح E/TIR و پیوستن ایران و ترکیه به این طرح بین المللی شرایط جابجایی کالا با امنیت و سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت.

ترانزیتبه گزارش عیارآنلاین، مسعود کرباسیان در نشست مشترک با رئیس اتاق بازرگانی ایران از طرح بین المللی E/TIR که در دو ماه آینده در ایران اجرایی می‌شود رونمایی کرد و اظهار داشت: طرح  یا الکترونیکی شدن دفترچه‌های ترانزیت تا دو ماه دیگر در ایران و ترکیه به عنوان کشورهای پایلوت در خاورمیانه اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: این طرح هم اینک در ۷۰ کشور دنیا اجرا می‌شود که در واقع نوعی توافق بین کمیسیون های اقتصادی اروپا، سازمان حمل و نقل بین الملل و اتاق بازرگانی ایران است.

رئیس کل گمرک ایران در توضیح این طرح، گفت: در گذشته کامیون‌هایی که ترانزیت کالا می‌کردند دفترچه‌های کاغذی داشتند که پس از عبور از مرز کشور یک برگ از آن کنده می‌شد تا این برگه‌ها به سازمان حمل و نقل بین‌المللی ارسال شود.

کرباسیان اضافه کرد: به این ترتیب بار کامیون و مسیر حرکت آن مورد تأیید قرار می‌گرفت اما این پروسیه حداقل ۱۰ تا ۱۵ روز به طول می‌انجامید که با الکترونیکی شدن آن عوامل انسانی از این طرح جدا شده و امنیت و سرعت آن افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به همسایگی ایران با ۱۵ کشور خارجی، اظهار کرد: ایران ظرفیت مناسبی برای تجارت با کشورهای اروپایی دارد به همین منظور ایران با داشتن کانال‌های ارتباطی آبی و جاده‌ای امکان وصل کردن کشورهای اطراف خود به کشورهای اروپایی دارد.

*اجرای اظهارنامه از راه دور از اول آبان

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اجرای طرح اظهارنامه از راه دور از اول آبان‌ماه، گفت: در حال حاضر به جز اظهارنامه از راه دور طرح‌های گمرکی دیگری برای افزایش و سلامت ترانزیت اعمال می‌شود.

کرباسیان گفت: به همین دلیل انتظار داریم حجم انتقال کالا به ۱۳ میلیون تن طی امسال افزایش یابد.

وی اضافه کرد: با پیوستن پاکستان، هند و کشورهای حوزه خلیج فارس به این طرح ایران به پل ارتباطی بین آسیا و اروپا تبدیل می‌شود.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به مزایای اجرای طرح E/TIR در ایران، گفت: این طرح به صاحب کالا کمک می‌کند تا از رسیدن کالا به مقصد اطمینان پیدا کند و شرکت‌های حمل و نقل نیز زودتر هزینه حمل بار را دریافت می‌کنند.

در ادامه این نشست محسن جلال‌پور رئیس اتاق بازرگانی ایران، گفت: در پساتحریم با توجه به ظرفیت و موقعیت جغرافیایی ایران ما به کشوری تبدیل می‌شویم که می‌تواند در ۱۰ حوزه ترانزیت و حمل کالا نقش مهمی ایفا کند.

وی افزود: امیدواریم که اجرای طرح بین المللی E/TIR ترانزیت کالا را برای بازرگانان تسهیل کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: