صنعت فولاد سال سختی را پشت سرگذاشت/ تولید فولاد کشور به ۲۰ میلیون تن رسید

صادرکننده نمونه فولاد اظهار داشت: قیمت سنگ‌آهن در بازارهای جهانی در سال گذشته حدود دوسوم کاهش پیدا کرده، در حالی که در ایران این قیمت‌ها نه‌تنها کاهش پیدا نکرده بلکه ۲۰ درصد افزایش هم داشت و صنعت فولاد سال سختی را پشت سر گذاشت.

فولادبه گزارش عیارآنلاین، بهرام سبحانی گفت: قیمت حامل‌های انرژی در دنیا تابعی از قیمت نفت است و طی این مدت با کاهش چشم گیر قیمت نفت در این حوزه نیز کاهش قیمت جهانی را داشته‌ایم و بدین ترتیب دو هزینه عمده صنعت فولاد در دنیا کاهش قابل توجه پیدا کرده و در ایران با افزایش قیمت مواجه بوده و همین مسئله رقابت ما در بازارهای جهانی را سخت‌تر از قبل کرده است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه بخش مهمی از مشکلات فعلی کشور و کمبود نقدینگی دولت به دلیل یارانه‌هاست، اظهار داشت: توسعه زیرساخت‌ها باید در اولویت سرمایه‌گذاری دولت قرار گیرد. دولت قرار نیست کارخانه یا حتی نیروگاه راه‌اندازی کند، اما اگر زیرساخت‌هایی مانند آب، راه و جاده را تأمین کند، برای سرمایه‌گذارانی که قصد راه‌اندازی کارخانه دارند هزینه‌ها به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند.

وی با تاکید بر جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده گفت: خام‌فروشی یعنی حراج منابع خدادادی. اکنون ما اگر بخواهیم به طور مثال سنگ‌آهن را در کنار کارخانه آن حراج کنیم، برای آن تنها حدود ۲۰ دلار دریافت می‌کنیم، اما اگر آن را تبدیل به فولاد کنیم نه تنها به واسطه این تولید در بخش‌های مختلف ایجاد اشتغال می‌شود، بلکه ارزش آن سنگ‌آهن هم به ۴۰۰ دلار می‌رسد.

سبحانی با اشاره به مشکلات پیش‌روی صنعت فولاد کشور گفت: دشواری‌های موجود بر سر راه صادرات را می‌توان به طور کلی به دو گروه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تقسیم کرد. بخش نرم‌افزاری بیشتر به بحث قوانین و مقررات و نقش و عملکرد دولت مربوط می‌شود که خوشبختانه در این زمینه مشکل خاصی وجود ندارد. البته در دولت قبلی محدودیت‌هایی در این زمینه اعمال شده بود و گاه به‌طور کلی صادرات متوقف می‌شد و گاه کمی پیچ آن را باز می‌کردند و به شرکت‌ها اجازه می‌دادند اندک صادراتی داشته باشند

وی افزود: اما در این دولت موانع برداشته شده و اعلام شده صادرات از هر نوع و به هر مقدار آزاد است. به عبارت دیگر امروز هیچ محدودیتی در زمینه صادرات نداریم، اما انتظار می‌رود همان طور که وقتی مصرف داخل افزایش پیدا می‌کند، دولت برای مدیریت بازار داخل صادرات را محدود می‌کند، در حالت معکوس نیز مشوق‌هایی در نظر گرفته شود و در شرایطی مثل الان که بازار داخلی کساد است و تولیدکننده جنس مازاد در انبارهای خود دارد، مانند کشورهای مختلف مشوق‌هایی را برای این بخش در نظر بگیرد.

وی به فضای پساتحریم نیز اشاره کرد و گفت: بر این باورم که پتانسیل‌های زیادی وجود دارد تا بتوانیم پس از این دوره، به فکر ایجاد کارخانه‌ها و صنایعی باشیم که طی این سال‌ها (به دلیل تحریم‌ها) محدویت‌هایی در زمینه تأمین منابع مختلف از جمله منابع مالی آنها وجود داشته است.

وی گفت: صنعت فولاد صنعت پرهزینه‌ای است که نمی‌توان با وام‌های یک تا سه میلیاردی بانک آنها را تأمین کرد. برای این صنعت حدود یک‌هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری لازم است و این رقم از طریق وام بانکی قابل تأمین نیست حتی اگر امکان دریافت وامی با این رقم هم وجود داشته باشد، با بهره‌های بانکی ۲۷ درصدی دریافت آن اصلا مقرون‌به‌صرفه نیست.

وی گفت: بر این اساس ما مجبوریم با فاینانس و وام‌های خارجی کار را پیش ببریم به همین دلیل امیدواریم پس از برداشته شدن تحریم‌ها فضای مناسبی در این زمینه ایجاد شود و پای سرمایه‌گذاران خارجی به کشور باز شود.

این صادرکننده نمونه خاطرنشان کرد: طی ۴۵ سال تولید فولاد به ظرفیت تولید ۲۰ میلیون تن رسیده‌ایم، بنابراین این‌که بخواهیم طی ۱۰ سال این ظرفیت را به بیش از دو برابر برسانیم، کار سختی است.

وی گفت: اگر کشوری مثل چین را در نظر بگیریم فقط طی یک سال ۲۰۰ میلیون تن حجم تولید خود را افزایش داده است، پس قطعا افزایش ظرفیت ۳۵ میلیون تنی ظرف ۱۰ سال کار چندان دشواری نخواهد بود. برای چنین هدفی نمی‌توان کارخانه‌های ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزارتنی ایجاد کرد، اما اگر کنسرسیوم‌هایی ایجاد کنیم که مثلا پنج کارخانه با ظرفیت تولید هفت میلیون تن راه‌اندازی شود، می‌توان به این ظرفیت دست پیدا کرد. البته مشروط بر آن‌که زیرساخت‌ها و حمایت‌های لازم نیز مهیا باشد.

ایران سالانه حدود ۲۰ میلیون تن تولید فولاد دارد و بر اساس اهداف تعریف‌شده در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ لازم است حجم این تولیدات به ۵۵ میلیون تن در سال برسد. اما علاوه بر ایران سایر کشورها هم توسعه تولیدات فولادی را با توجه به اهمیت این صنعت در دستور کار خود قرار داده‌اند و بدین ترتیب کشوری مثل ترکیه از جمله قدرت‌های نو ظهور فولاد جهان در سال ۲۰۱۲ به شمار می‌رود که به تنهایی ۳۶ میلیون تن فولاد (عمدتا از ضایعات فلزی سایر کشورها) تولید کرده است.

در میان ۲۰ ‏کشور بزرگ تولیدکننده فولاد، تنها امریکا، روسیه، مکزیک و ایران دارای ۳ ‏عنصر اصلی ‏تولید فولاد یعنی سنگ‌آهن، انرژی و آب هستند.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: