۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۴

افزایش ۱۷ درصدی تولید مس در کشور

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: امسال حدود ۲۵۰ هزارتن مس در کشور تولید می شود که در مقایسه با سال گذشته حدود ۱۷ درصد رشد خواهد داشت.

به گزارش عیارآنلاین،«احمد مرادعلیزاده» بااعلام این خبر؛ افزود :  از مجموع ۱۷ طرح توسعه ای شرکت ملی صنایع مس در کشور ۳ طرح معدنی در استان کرمان قرار دارد که ۲ طرح از این تعداد با سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی اجرایی می شود.
وی ادامه داد: عملیات اجرایی معدن مس درالو در نیمه اول امسال با مشارکت بخش خصوصی آغاز شد و قرارداد معدن چاه فیروزه هم با سرمایه ارزی و ریالی شامل ۱۲۷ میلیون یورو و ۴۲۰ میلیارد تومان برای تولید ۱۰۰ هزارتن کنسانتره مس به امضا رسید.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس با بیان اینکه مرحله دوم توسعه شرکت مس با این قراردادها تکمیل می شود، افزود: با اجرای طرح های مس در برنامه ششم توسعه، تولید کنسانتره مس تا پایان سال ۹۸ به حدود ۱٫۵ میلیون تن و تولید مس به حدود ۴۰۰ هزارتن خواهد رسید.
مرادعلیزاده تصریح کرد: ذخایر شناسایی شده قطعی و قابل برداشت مس تا ۲۵ سال آینده همین رقم ۴۰۰ هزارتن مس محتوی خواهد بود و باتوجه به مصرف سالانه حدود ۱۳۰ هزارتنی مس در کشور، مازاد تولید بعلاوه بخشی از کنسانتره تولیدی به دیگر کشورها صادر می شود.
وی با بیان اینکه علاوه بر تحریم صنعت مس در تیرماه سال ۹۲ ، مشکل اصلی مس رکود جهانی است، افزود: در نتیجه تحریم و رکود جهانی قیمت مس با ۵۰ درصد کاهش از حدود ۱۰ هزار دلار به ازای هرتن به ۵ هزار دلار رسیده است.

منبع: شاتا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: