رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان:

مشکلات گمرکی از مهم‌ترین چالش‌های صادرکنندگان است

به‌رغم وجود پتانسیل های زیادی که در زمینه صادرات مبلمان وجود دارد، اما صادرات این کالاها چندان چشمگیر نیست. به گفته رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان، موضوع انتقال پول و مسایل گمرکی از مهم‌ترین مشکلات این حوزه محسوب می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین،حسن احمدیان  اظهار کرد: ۱۰ کشور هدف صادراتی برای مبلمان را شناسایی و روی آنها برنامه‌ریزی صادراتی کرده‌ایم ولی دولت حمایت چندانی در این زمینه انجام نمی‌دهد و با این ۱۰کشور نیز هیچ توافقنامه ای نداریم.

وی افزود: به عنوان مثال مبلمان‌هایی که به عراق صادر می‌شود، چندین بار در گمرک باید از کامیون ها تخلیه شده و دوباره به کامیون‌ها بازگردانده شود که همین موضوع هزینه بر بوده و کالاها آسیب می‌بینند.

او در عین حال بیان کرد: متاسفانه گمرک‌های دو کشور توافق درستی ندارند و صادرکنندگان از این موضوع آسیب می‌بینند. این در حالی است که می‌توانستیم تعرفه های ترجیحی با این کشورها از جمله افغانستان، تاجیکستان، آذربایجان یا کشورهای روسیه، ازبکستان و دبی داشته باشیم که با این کار صادرات ما نیز افزایش می‌یافت.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان تاکید کرد: متاسفانه بسترسازی و ارتباط مناسبی با گمرک‌های کشورهای هدف صادراتی وجود ندارد که البته با تصویب برجام همه خوش‌بین هستند مشکلاتی که ماهیت خارجی دارند حل شوند، ولی برخی معضلات ما ماهیت داخلی دارد.

وی مساله انتقال پول، قوانین و برند سازی در این بخش را از دیگر مواردی دانست که در صادرات باید به آن ها توجه شود.

هزینه رقابت پذیری در کشور ما بالاست

وی با بیان اینکه هزینه رقابت پذیری در کشور ما بالاست، بر ضرورت تسهیل فرآیندهای صادراتی تاکید کرد و گفت: این کار نیاز به ابزار دارد که یکی از آن ها برگزاری و شرکت در نمایشگاه‌ها و پس از آن دعوت از تجار و جمع آوری پتانسیل‌های داخلی در این زمینه است.

احمدیان ادامه داد: تا چند سال پیش بر اساس یک‌سری از شاخص ها برگزاری این نمایشگاه‌ها به اتحادیه سپرده می‌شد و اتحادیه بر اساس نوع مخاطبان برای نمایشگاه اقدامات لازم را انجام می‌داد که این موضوع بر صادرات بهینه در این حوزه نیز تاثیرات زیادی داشت ولی متاسفانه چند سالی است که این اختیار از اتحادیه گرفته شده است.

 

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: