رئیس دانشگاه تهران با رئیس دانشگاه سن پطرزبورگ دیدار و گفت‌وگو کرد

دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران که در اجلاس مشترک دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه حضور دارد، با نیکلای میخالویچ کروباچف رئیس دانشگاه سن پطرزبورگ روسیه دیدار کرد و اعطای بورس‌ میان دو دانشگاه از نتایج این دیدار بود.

به گزارش عیارآنلاین، در این دیدار طرفین ضمن تاکید بر گسترش روابط بین دو دانشگاه، بر تعامل بیشتر میان اساتید و دانشجویان تاکید کردند.
دکتر نیلی احمدآبادی ضمن معرفی دانشگاه تهران و فعالیت‌ها و دستاوردهای آن، به تربیت دانش‌آموختگان برجسته در سطح وزیر و رئیس جمهور در دانشگاه تهران به عنوان یکی از نقاط قوت این دانشگاه اشاره کرد.
وی همچنین با اشاره به ضرورت همکاری میان دانشگاه‌ها برای انجام فعالیت‌های مشترک به دلیل گران‌بودن هزینه تحقیقات انفرادی توسط دانشگاه‌ها، دیپلماسی علمی را یکی از راه‌های تعامل بیشتر و ارتباط مطلوب میان ملت‌ها برشمرد که به تبع آن، ارتباطات موثر میان دانشگاه‌ها و جوامع علمی کشورها نیز پدید می‌آید.
رئیس دانشگاه تهران همچنین با برشمردن فعالیت‌های دانشگاه تهران در حوزه آموزش زبان روسی، برای توسعه برنامه این دوره‌ها اعلام آمادگی کرد.
وی با اشاره به توانمندی‌های ویژه دانشگاه تهران در زمینه‌های نفت، گاز، نانوتکنولوژی و بایوتکنولوژی آمادگی این دانشگاه را برای انجام هرگونه همکاری مشترک در این حوزه‌ها به اطلاع طرف روسی رساند.
در ادامه این دیدار نیکلای میخالویچ کروباچف رئیس دانشگاه سن پطرزبورگ، ضمن ابراز خوشحالی از دیدار با هیئت دانشگاه تهران و اشاره به حضوراستادان و دانشجویان ایرانی در دانشگاه سن پطرزبورگ به فعالیت‌های خاص این دانشگاه در حوزه‌های مختلف مرتبط، بویژه زبان فارسی، ادبیات و تاریخ ایران و نیز مطالعات شرق‌شناسی اشاره و بر سیاست این دانشگاه برای گسترش این فعالیت‌ها تاکید کرد.
وی با استقبال از پیشنهادهای رئیس دانشگاه تهران بر گسترش فعالیت‌های مشترک میان دو دانشگاه در حوزه‌های اعلام شده تاکید و اعلام آمادگی کرد تا برای پایش این همکاری‌ها ارتباط مستمر و مستقیمی به صورت ویدئو کنفرانس‌های ماهیانه میان دو رئیس دانشگاه برقرار شود.
کروباچف ضمن اشاره به ادبیات، زبان و فرهنگ غنی پارسی و تاریخ هنر ایران، اعلام آمادگی کرد تا اعطای بورس‌های متقابل از سال‌جاری بین دو دانشگاه برای گسترش فعالیت‌های علمی و دانشجویی برقرار شود و امکانات گسترده و فراوان دانشگاه سن پطرزبورگ، در اختیار استادان، دانشجویان و محققان دانشگاه تهران قرار گیرد.
وی همچنین اعلام آمادگی کرد که اجلاس سال آینده دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه در این دانشگاه برگزار شود.
همچنین در این دیدار دکتر محمد تسلیمی قائم مقام وزیر علوم نیز بر آمادگی این وزارتخانه برای حمایت از توسعه و تسهیل روابط دانشگاهی میان دو کشور تاکید کرد.
گفتنی است بازدید بخش‌هایی از دانشگاه سن پطرزبورگ، از جمله آزمایشگاه‌های گسترش فناوری مولکولی و سلولی، انستیتو علوم زمین و مرکز دوبژانسکی و نیز موسسه پژوهش در بیوانفورماتیک و ژن‌شناسی، بخش پایانی دیدار هیئت دانشگاه تهران از دانشگاه سن پطرزبورگ روسیه بود.

منبع: وزارت‌علوم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: