دکتر احمدی : مناطق ویژه علم و فناوری اکوسیستم توسعه دانش بنیان هستند

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مناطق ویژه علم و فناوری که پیش ازاین از آنها به عنوان کریدورهای علم و فناوری نام برده می شد، اکوسیستم توسعه دانش بنیان هستند.

به گزارش عیارآنلاین،  دکتر احمدی صبح امروز در چهارمین نشست هم اندیشی مناطق ویژه علم و فناوری کشور در دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: نگاه اکوسیستمی به این مناطق، تفکری است که هم اکنون مسئولان در مدل‌های ارزیابی شده به آن رسیده اند و عبارت از چیدمان، سازماندهی و نظام یافتگی مجموعه اجزای توسعه است.
وی تصریح کرد: برخی فکر می کنند راه اندازی مناطق ویژه علم و فناوری به معنای تصاحب یک زمین ۵۰۰ هکتاری و تغییر کاربری آن و راه اندازی برخی واحدهای علمی یا صنعتی و از جمله این اقدام هاست در حالی که نگاه اکوسیستمی به این مناطق ،یعنی مدیریت اجزای توسعه که در منطقه مورد نظر از پیش مهیاست.
دکتر احمدی گفت: اگر همه اجزای تحقق توسعه دانش بنیان در یک گستره جغرافیایی حضور داشته باشد اما اکوسیستم به معنای مدیریت این اجزا نباشد نتیجه مورد نظر حاصل نخواهد شد.
وی افزود: هم اکنون ۲۸۰۰ مرکز پژوهشی و آموزشی در کشور فعال است که از این تعداد یک هزار مرکز صرفا کار پژوهشی می کنند و ده‌ها پارک علم و فناوری و مرکز رشد و مرکز تحقیق و توسعه در بخش صنعت کشور فعالیت دارند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم گفت :: هم اکنون کشور در شرایطی است که اجزای قابل قبولی دارد اما هنوز به مجموعه‌ای از تجربیات نرسیده که بتواند در زمینه توسعه دانش بنیان اوج بگیرد.
دکتر احمدی افزود: در دولت یازدهم بنا بر نظام دهی به امور است لذا یک و نیم سال است که کار کارشناسی بر روی مناطق ویژه علم و فناوری در حال انجام است و سرانجام به این تفاهم رسیده شده که کریدورها یا مناطق ویژه علم و فناوری شکل بگیرد و مشکل اجرایی به منزله نقطه ضعف قانونی نیز در این خصوص وجود ندارد.
وی گفت: در استان خراسان رضوی با وجود آستان مقدس حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) که می تواند زمینه های توسعه دانش بنیان را بر مبنای گردشگری تاریخی و توریسم شکل دهد ظرفیت های بسیار وجود دارد .
دکتر احمدی افزود: بازار تولید سوغات یک صنعت پیشرفته و نیازمند ماشین آلات تخصصی یا در اصطلاح هایتک (تکنولوژی بالا) نیست و جوانان کشور می توانند سوغاتی های ارزنده تری با مفاهیم علمی و تاریخی تولید و عرضه کنند و درآمد به جیب مراکز رشد و بخش خصوصی ایران وارد شود.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری افزود: از جمله برنامه ها برای مناطق ویژه علم و فناوری آموزش مدیران این مناطق و انجام بازدیدهایی از کریدورهای علم و فناوری دنیاست.
وی گفت: هم اکنون اساسنامه سازمان عامل منطقه ویژه علم و فناوری کشور تدوین و تصویب شده، کمیته راهبری آن تشکیل شده و شرایط برای آغاز به کار مناطق ویژه کاملا فراهم است.
دکتر احمدی با بیان این که مناطق ویژه علم و فناوری از قوانین و تسهیلات مناطق آزاد تبعیت می کنند افزود: هم اکنون مشوق های مالی و غیرمالی برای این مناطق در حال تدوین است و تلاش می شود در برنامه ششم توسعه که در حال نگارش است الزامات قانونی راه اندازی این مناطق گنجانده شود.
وی خاطرنشان  کرد: از کارهای اصلی در خصوص مناطق ویژه علم و فناوری برقراری ارتباطات بین المللی است چون اگر نتوانیم حضور شرکتهای بین المللی در مناطق ویژه را تامین کنیم دچار اضمحلال می شویم و شرایط پسا تحریم فرصت خوبی برای تحقق این امر است.
گفتنی است مناطق ویژه علم و فناوری که پیش از این کریدورهای علم و فناوری خوانده می شدند شبکه ای انبوه از امکانات علمی، صنعتی، تولیدی، آزمایشگاهی، تحقیقاتی، زیرساختهای ارتباطی و افراد و اطلاعات است که در یک امتداد جغرافیایی و بر اساس نظام مدرن با اهداف، راهکارهای معین و هماهنگ شکل می گیرد.این مراکز با جذب سرمایه های ملی، منطقه ای، اشتراک منافع آورده های همه طرف های ذینفع و هم افزایی میان سازمان ها، مراکز و موسسات، سبب نوآوری، توسعه علم و فناوری و در نتیجه توسعه تولید، اقتصاد و ایجاد جامعه دانایی محور می شوند.

منبع: وزارت‌علوم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: