دبیر کنگره جراحی بازسازی و زیبایی پستان:

افزایش سن بارداری و عدم شیردهی به فرزندان از علل بروز سرطان پستان هستند

دبیر کنگره بین‌المللی جراحی بازسازی و زیبایی پستان، باروری در سنین کمتر و شیردهی به فرزندان را دو عامل مهم در پیشگیری از سرطان پستان عنوان کرد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر فتحی که در نشست خبری کنگره سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: با افزایش سن ازدواج به بالای ۳۰ سال، سن باروری نیز در کشور افزایش یافته که این مساله یکی از عوامل مهم در افزایش تعداد مبتلایان به سرطان پستان به شمار می رود. تحقیقات نشان داده است که بارداری در سنین پایین تر و طولانی تر بودن زمان شیردهی سبب کاهش احتمال بروز سرطان پستان می شود.

وی با بیان این که به دلیل شیوع زیاد سرطان پستان در ایران زنان زیادی نیاز به انجام عمل جراحی تحت عنوان بازسازی و زیبایی پستان دارند، گفت: این قبیل اعمال جراحی می تواند به بهبود روحیه بیمار و تلاش او برای ادامه حیات و کاهش مشکلات روانی آنها کمک کند. این جراحی ها همچنین در رفع مشکلات ظاهری دختران جوانی که دچار نقص های مادرزادی مانند عدم تقارن، عدم رشد یا رشد بیش از حد بافت پستان هستند، کاربرد دارد.

فتحی در عین حال انجام جراحی های زیبایی مانند کوچک یا بزرگ کردن پستان در مواردی که فرد دچار نقص نیست را خصوصا در دختران مجرد اشتباه خواند و گفت: در صورتی که اینگونه جراحی ها انجام شود، ممکن است پس از ازدواج، بارداری و شیردهی، فرد دچار تغییر شکل ظاهری سینه ها و ناچار به عمل جراحی مجدد شود.

وی افزود: مساله دیگر در انجام این عمل جراحی در کشور این است که متاسفانه جراحانی که در این زمینه مهارت کافی ندارند دست به عمل جراحی می‌زنند که در نهایت منجر به عوارضی در افراد می‌شود که این عوارض در جامعه ما رو به افزایش است که ما بایستی به لحاظ علمی و فرهنگی از این عوارض جلوگیری کنیم. طبق نتایج تحقیقات صورت گرفته بهتر است یک جراح عمومی تومور و بافت سرطانی را از بدن خارج کند و یک جراحی پلاستیک دیگر کار ترمیم و بازسازی بافت سینه را انجام دهد چون در این صورت احتمال موفقیت جراحی و بهبود بیمار بیشتر است.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی درباره روش های جراحی بازسازی پستان گفت: برخی روش های جراحی بازسازی پستان مربوط به حدود ۳۰، ۴۰ سال پیش هستند که در این روش ها عوارض در قسمت دهنده بافت یعنی شکم افزایش می یابد که ضعف عضلات شکم، فتق، عدم توانایی در انجام حرکات ورزشی و یبوست ازجمله آنها است. این درحالی است که در روشی به نام جراحی میکروسکوپی از سال ۱۹۸۹ در جهان مورد استفاده قرار گرفته است و در ایران نیز به کار برده می شود، این عوارض در شکم بروز نمی کند.

وی در عین حال اظهار کرد: ۳۰ درصد افرادی که تحت عمل جراحی برای درمان سرطان پستان قرار می گیرند، به دلیل برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل دچار تورم در اندام های فوقانی می شوند که در برخی موارد عوارض آن بیشتر از عوارض برداشتن بافت پستان است.

فتحی خاطرنشان کرد: روش دیگری به تازگی در ایران مورد استفاده قرار گرفته است که در آن پس از برداشت بافت پستان و غدد لنفاوی زیر بغل، غدد لنفاوی موجود در قسمت بالای ران و زیر شکم برداشته و به جای غدد لنفاوی زیر بغل پیوند زده می شود. این روش برای نخستین بار در ایران مورد استفاده قرار گرفته و حدود پنج ماه پیش دو بیمار با این روش مورد مداوا قرار گرفته اند اما برای اعلام نتایج و میزان موفقیت عمل، نیاز به زمان بیشتری است.

دبیر کنگره بین‌المللی جراحی بازسازی و زیبایی پستان خاطرنشان کرد: امسال کنگره بین‌المللی جراحی زیبایی و بازسازی پستان را که در سالهای گذشته به همراه جراحی‌های اندام‌های فوقانی به صورت مشترک برگزار می‌شده به شکل مستقل برگزار می‌کنیم. در این کنگره که از ششم تا هشتم آبان ماه جاری در مجتمع بیمارستانی امام خمینی برگزار می شود متخصصانی از کشورهای انگلستان، فرانسه، ایتالیا، مکزیک و … هم حضور دارند تا منجر به افزایش سطح دانش و مهارت متخصصین جراحی پلاستیک داخل کشور می‌شود.

فتحی خاطرنشان کرد: در روز سوم کنگره، بیماری را که در شهرستان تحت عمل جراحی پستان قرار گرفته و دچار عارضه شده است را به صورت زنده به کمک تیم جراحی با روش‌ جدید تحت جراحی پلاستیک زیبایی و بازسازی مجدد قرار می‌دهیم.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: