۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۹
دبیر انجمن صنایع قند و شکر اعلام کرد

مطالبه ۲۷۰ میلیاردی کارخانه‌های قند و شکر از دولت

دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر از باقی‌ماندن مطالبات ۲۷۰ میلیارد تومانی این صنعت از سال گذشته تاکنون انتقاد کرد و گفت: سال گذشته دولت ۲۰۰ تومان از بهای ۲۳۰۰ تومانی هر کیلوگرم شکر را از محل مابه‌التفاوت واردات متعهد به پرداخت شد که هنوز این مطالبه باقی مانده و بازار هم کشش برای تقاضای محصول بیشتر را ندارد.

به گزارش عیارآنلاین،بهمن دانایی اظهار کرد: سال گذشته قیمت هر کیلوگرم شکر به حدود ۲۳۰۰ تومان افزایش یافت که قرار شد صنایع قند و شکر محصول خود را کیلویی ۲۱۰۰ تومان در بازار عرضه کنند و دولت به ازای هر کیلوگرم ۲۰۰ تومان از محل مابه التفاوت اخذ شده از واردکنندگان شکر، به صنایع پرداخت کند اما تاکنون این مطالبات باقی مانده و به حدود ۲۷۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی با اشاره به تصویب قیمت ۲۵۳۰ تومانی برای هر کیلوگرم شکر در ستاد تنظیم بازار، افزود: قیمت اجرایی که کارخانه‌ها می‌توانند محصول‌شان را بفروشند کیلویی ۲۳۰۰ تومان است و دولت متعهد شده ما بقی آن را از محل مابه‌التفاوت واردات شکر، به کارخانه‌های تولیدکننده این محصول پرداخت کند. اما مشخص نیست این مطالبات در شرایطی که بازار کشش مناسبی ندارد و صاحبان کارخانه‌های قند و شکر نیز نقدینگی در اختیار ندارند، چه زمانی پرداخت خواهد شد.

دبیر انجمن صنفی صنایع قند و شکر با بیان اینکه اگر مطالبات صنعت قند و شکر پرداخت نشود برای پرداخت حق و حقوق کشاورزان نیز با مشکل مواجه خواهیم شد، اعلام کرد: گرچه قیمت مصوب شکر مورد رضایت نسبی تولیدکنندگان است اما از سویی این قیمت کمتر از بهای پیشنهادی کارخانه‌های قند و شکر است و از سوی دیگر مانند سال گذشته بخشی از آن تعهدی است که مشخص نیست چه زمانی محقق می‌شود.

دانایی با بیان اینکه با درخواست انجمن صنفی صنعت قند و شکر وضعیت مطالبات باقی‌مانده این صنعت در سازمان مدیریت در حال بررسی است، گفت: با توجه به وضعیت بازار و نبود کشش مناسب برای تقاضای محصول، از دولتمردان می‌خواهیم در اسرع وقت مطالبات کارخانه‌های تولیدکننده را پرداخت کنند تا آن‌ها بتوانند به ادامه تولید امیدوار شوند.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها:

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: