۱۰ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۳۶

تعهدات خارجی ایران در پایان خرداد امسال به ۱۹.۸ میلیارد دلار رسید

مجموع تعهدات خارجی کشور در پایان خرداد ۹۴ به رقم ۱۹.۸ میلیارد دلار رسید که ۷۲.۴ درصد آن را تعهدات بالقوه و ۲۷.۶ درصد آن را تعهدات بالفعل(بدهی‌ها) تشکیل می‌دهد.

به گزارش عیارآنلاین، در بخشی از نشریه روند بانک مرکزی به تحولات واقعی بخش اقتصاد پرداخته شده است.

طبق این گزارش، بر اساس برآوردهای مقدماتی، مازاد حساب جاری تراز پرداخت‌ها در سه ماهه نخست ۱۳۹۴ با کاهش ۴۵٫۱ درصدی نسبت به دوره مشابه سال پیشین به ۳٫۹ میلیارد دلار رسید که افت قمیت جهانی نفت نقش مؤثری در این عملکرد داشت. در مقابل، بدهکاری حساب سرمایه و مالی در این دوره حدود ۵۸٫۴ درصد کاهش یافت و به رقم ۳٫۳ میلیارد دلار رسید. در نتیجه مبادلات خارجی کشور،‌ حدود ۶۴۷ میلیون دلار از ارزش دارایی‌های ذخیره کاسته شد.

در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۴، ارزش فوب صادرات کالا با ۲۸٫۴ درصد کاهش در مقایسه با دوره متناظر سال ۱۳۹۳ به ۱۷٫۷ میلیارد دلار و ارزش فوب واردات کالا با ۱۷٫۳ درصد کاهش به رقم ۱۲٫۹ میلیارد دلار رسید. کاهش ۳۹٫۳ درصدی صادرات نفتی دلیل اصلی کاهش صادرات کالایی کشور بوده است.

مجموع تعهدات خارجی کشور نیز در پایان خرداد ماه ۱۳۹۴ به رقم ۱۹٫۸ میلیارد دلار رسید که ۷۲٫۴ درصد آن را تعهدات بالقوه و ۲۷٫۶ درصد آن را تعهدات بالفعل (بدهی‌ها) تشکیل می‌دهد.

سهم بدهی‌های بلند مدت از کل بدهی‌های خارجی (تعهدات بالفعل) در پایان اسفند ماه ۱۳۹۳ حدود ۹۱٫۷ درصد بود. از این نظر، بخش خارجی اقتصاد از ثبات و پایداری مناسبی برخوردار بوده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: