۱۰ آبا ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۳۱
در ۳ ماهه نخست امسال رقم خورد

رشد ۲۳۱ درصدی خالص بدهی دولت و شرکت‌های دولتی به بانک مرکزی

خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی که شامل دولت و شرکت‌های دولتی می‌شود، در ۳ ماهه اول امسال ۲۳۱ درصد رشد داشته که در چند سال گذشته بی‌سابقه است.

به گزارش عیارآنلاین، براساس آمار و ارقام منتشرشده در فصلنامه روند بانک مرکزی، حجم پایه پولی در پایان خردادماه امسال با رشد ۰٫۴ درصدی (۵٫۷ هزار میلیارد ریال) به ۱۳۱ هزار و ۷۲۰ میلیارد تومان رسید که البته نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲٫۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

اما نکته قابل تأمل در این گزارش، خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی است به طوری که در سه ماهه اول امسال مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی با ۲۳۹٫۱ درصد افزایش (۷ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان) سهم ۶٫۱ درصدی پایه پولی به عنوان مهمترین عامل رشد این متغییر در سه ماهه نخست امسال بوده است.

همچنین خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی ۴٫۳ درصد افزایش یافته و ۵٫۲ درصد تأثیر در رشد پایه پولی داشته است.

خالص سایر اقلام به بانک مرکزی با ۴٫۸ درصد کاهش ۷٫۵ واحد درصد تأثیر منفی و کاهشی در پایه پولی داشته است. مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها با ۵٫۲ درصد کاهش (۴ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان) با سهمی کاهنده برابر ۳٫۴ درصد عامل دیگر کاهش رشد پایه پولی در سه ماهه نخست امسال بوده است.

به گزارش فارس، رشد شدید بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در سه ماهه اول امسال تا عجیب و غریب به نظر می‌رسد و به همین دلیل روند بدهی سه ماهه اول بخش دولتی به بانک مرکزی در سه ماهه اول سال‌های گذشته را بررسی می‌کنیم.

دوره بدهی دولت به بانک مرکزی بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی
بهار ۸۵ ۰٫۵ درصد ۸٫۷ درصد
بهار ۸۶ ۵٫۲ درصد ۳٫۵- درصد
بهار ۸۷ ۶٫۸ درصد ۱۱٫۱- درصد
بهار ۸۸ ۰٫۵- درصد ۸٫۴ درصد
بهار ۸۹ ۱۲٫۲ درصد ۳٫۱ درصد
بهار ۹۰ ۱۷٫۴ درصد ۲٫۳ درصد
بهار ۹۱ ۴۰٫۱ درصد ۱- درصد
بهار ۹۲ ۲۹٫۳ درصد ۵٫۳- درصد
بهار ۹۳ ۲۰٫۸ درصد ۰٫۱ درصد

بنابراین این افزایش ۲۳۱ درصدی در سه ماهه اول سال، رشد غیرمتعارف و غیرمنطقی بوده و در سال‌های ۱۰ سال گذشته و احتمالا بیش از آن سابقه نداشته است.

براساس این گزارش، ضریب فزاینده پولی در پایان خرداد به عدد ۶٫۲۰۰ رسیده که نسبت به پایان اسفند ۹۳، ۳٫۹ درصد افزایش یافته است.

حجم نقدینگی که قبلاً در گزارش‌ متغییرهای پولی بانک مرکزی منتشر شده بود، در سه ماهه نخست امسال ۴٫۴ درصد افزایش داشته و در مقایسه با خردادماه سال قبل ۲۲٫۷ درصد رشد برای آن محاسبه شده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: