سالانه ۲ میلیارد مترمکعب آب از پشت سدها تبخیر می‌شود

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو از پیشنهاد ۲۵ هزار میلیارد ریال برای آب‌رسانی روستایی در بودجه سال آینده خبر داد و گفت: سالانه دو میلیارد مترمکعب آب تبخیر می‌شود و افزون بر شش هزار روستا با تانکر آبرسانی می‌شود.

سد کرجبه گزارش عیارآنلاین، رحیم میدانی در حاشیه بازدید از سد مخزنی شهرستان مرزی درمیان، با اعلام این خبر اظهار داشت: تامین آب شرب مردم در مناطق کم‌آب کشور از جمله چالش‌هایی است که دولت با تمام توان در صدد رفع آن است.

وی از سازمان مدیریت و برنامه ریزی خواست، در تخصیص منابع مالی به طرح تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی که اهمیت زیادی دارد، توجه ویژه شود.

میدانی افزود: هم اکنون بیش از ۵۰ درصد منابع آب کشور از محل منابع آب زیرزمینی تامین می‌شود و سالانه ۵۰ میلیارد مترمکعب از منابع آب زیرزمینی به مصرف می‌رسد.

*سالانه دو میلیارد مترمکعب آب تبخیر می‌شود

وی حجم مخزن سدهای کشور را حدود ۴۸ میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: سالانه دو میلیارد مترمکعب آن تبخیر می‌شود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با تاکید براینکه درگذشته نمی شد با اعتبار قطره چکانی معضل کم آبی روستاها را رفع کرد، یادآور شد: امسال توجه ویژه ای در تخصیص اعتبار به بخش آب روستایی شده است.

میدانی با بیان اینکه در سال ۹۳ تنها دو هزار میلیارد ریال اعتبار برای آب‌رسانی به روستاها در نظر گرفته شده بود، گفت: این میزان در سال جاری به ۲۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافت که ۶۰۰ میلیارد ریال آن به خراسان جنوبی اختصاص می‌یابد.

وی یادآور شد: اگر سه سال متوالی سالانه دو هزار میلیارد ریال اعتبار برای آب‌رسانی به روستاها در نظر گرفته شود می‌توان در این مدت ۷۶۰ مجتمع آب‌رسانی روستایی احداث کرد.

*شش هزار روستا با تانکر آبرسانی می شود

وی با بیان اینکه در حال حاضر افزون بر شش هزار روستا با تانکر آبرسانی می شود، گفت: با احداث مجتمع های آبرسانی در سه سال آینده در صورت تخصیص اعتبار مشکل آبرسانی به روستاها رفع می شود.

وی گفت: همچنین در بودجه سال ۹۵ نیز ۲۵ هزار میلیارد ریال برای آبرسانی روستایی پیشنهاد شد تا بتوان معضل کمبود آب شرب را در روستاها رفع کرد.

وی ادامه داد: خراسان جنوبی نیز با مشکل آب رو به روست و بیشتر مصارف آب شرب استان از منابع آب زیر زمینی است.

به گفته معاون وزیر نیرو، خراسان جنوبی جزو استان‌های کم آب کشور است و از طرفی همه استان ها نیازمند توسعه در بخش های مختلف و ایجاد اشتغال هستند.

وی افزود: سیاست دولت این نیست که روستاها خالی از سکنه شود و مهاجرت روستاها به شهر افزایش یابد.

منبع: فارس

 

۳ دیدگاه

 1. دانشجوی دکترای مکانیک :

  به این میگن یک فرار رو به جلوی عالی برای وزارت نیرو. چطور ممکنه در کشوری که ۷۰% بارش سالیانش تبخیر میشه آنوقت در پشت سدها فقط ۴% تبخیر داشته باشه؟؟؟
  در واقع وزارت نیرو برای جلوگیری از هجمه به سدها و سدسازی در کشور داره با ارائه آمار توسط خودش، میزان تبخیر در پشت سدهای کشور را که بسیار بیشتر از این می باشد را در برابر بخشهای دیگر کم جلوه می دهد تا دهان منتقدان را در برابر افکار عمومی و جامعه علمی ببندد.
  مشکل اصلی اینجاست که اندازه گیری میزان تلفات آب در بخش کشاورزی و همچنین تبخیر در پشت سدها به درستی قابل اندازه گیری نیست و در نتیجه وزارت نیرو با استفاده از این فرصت و ارائه آمار (مصرف ۹۲% در بخش کشاورزی و تبخیر ۴ درصدی در پشت سدها) بخش کشاورزی را در اذهان عمومی محکوم و سدها و سدسازی را بی گناه و صحیح جلوه می دهد.
  از شما تقاضا دارم تا با مصاحبه با کارشناسان حرفه ای و بی طرف میزان واقعی تبخیر و تلفات آب در پشت سدهای کشور را مشخص نموده و به مردم گزارش دهید تا عده ای سودجو از آب گل آلود ماهیگیری شخصی ننمایند.
  با تشکر

 2. تقی :

  من کارشناس اکولوژی هستم…. نمیدونیم کی راست میگه.مثلا همین میزان تبخیر رو از ۲ میلیارد متر مکعب تا ۱۰ میلیارد متر مکعب و حتی بیشتر هم شنیدم.وزارت نیرو واسه اینکه از زیر کار و مسئولیت در بره میگه ۲ میلیارد متر مکعب و جلوگیری از اون نمی صرفه.خوب یه راه حل بدید که بصرفه!!!

 3. حسن :

  … سالیانه حدود ۲۰ میلیارد متر مکعب آب پشت سدها تبخیر میشه البته بنده که کارشناس اینکار هستم راهکار هم به وزیر و هم به معاونشو هم به …دادم ولی کو گوش شنوا؟؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: