سرانه مصرف شیر در ایران یک سوم متوسط جهانی است

معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به صادرات مواد لبنی به کشورهای حاشیه خلیج فارس و ۴ کشور دیگر گفت: توسعه و استمرار صادرات مواد لبنی در افزایش تولید، تنظیم بازار داخلی و ارزآوری از محل عرضه لبنیات اثرگذار است.

شیر لبنیاتبه گزارش عیارآنلاین، حسن رکنی شامگاه پنجشنبه در حاشیه سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان فارس افزود: هم اکنون کشورهای حاشیه خلیج فارس ، افغانستان ، عراق و ترکمنستان مخاطب صادرات مواد لبنی ایران هستند .
وی ادامه داد: اینک گروههای کارشناسی روسیه برای بررسی و واردات موادلبنی ایران مشغولند و از این پس این کشور نیز بازار هدف برای لبنیات ما به حساب می آید.
رکنی اظهار داشت: سال ۹۲ به میزان ۵۴۰ هزار تن مواد لبنی به سایر کشورها صادرشد و سال گذشته این میزان به ۶۴۵ هزار تن رسید و در تلاش هستیم تا صادرات در این بخش را رو به توسعه پیش بریم.
وی اضافه کرد: برای افزایش تولید شیر با کیفیت واردات برخی از نژادهای گاو اروپایی به عنوان ژن اولیه مد نظر قرار ارد .
رکنی بیان داشت: بمنظور افزایش تولید شیر و گوشت، سالانه ۲۰۰ هزار دوز اسپرم دامهای دو منظوره ، شیری و گوشتی در کشور توزیع می شود.
بگفته وی ، در همین مسیر در واردات اقلام علوفه ای ذرت و سویا رقابتی بین واردکنندگان و تشکلهای وابسته به دامداران ایجاد شده و تا در عرضه این نهاده ها تسهیل شود.
معاون بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سرانه تولید در ایران ۱۱۰ کیلوگرم است که تقریبا مشابه سایر کشورهاست.
وی افزود: در کشورهای پیشرفته سرانه مصرف شیر به ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم می رسد در حالیکه سرانه مصرف شیر در کشور ما ۱۱۴ کیلوگرم است.
رکنی اظهار کرد: وزارت بهداشت میزان مصرف سرانه شیر موثر در سلامت را ۱۵۰ کیلوگرم اعلام کرده است ، بنابراین باید با افزایش تولید شیر زمینه افزایش مصرف نیز فراهم شود.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: