صنایع روغن نباتی، واردات را به تولیدات داخلی ترجیح میدادند

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح افزایش دانه های روغنی کشور گفت: ۷۵ درصد مشکلات تولید داخلی دانه های روغنی با ساماندهی بازرگانی این محصول حل می شود.

دانه های روغنیبه گزارش عیارآنلاین، علیرضا مهاجر روز پنجشنبه در نشست توسعه کشت دانه روغنی کلزا مازندران در ساری افزود: شرکت های عضو و سهامداران شرکت های توسعه دانه های روغنی که دارای کارخانه هستند بجای حمایت از تولیدات داخلی با واردات دانه روغنی که سود بالایی دارد ، فقط روغن کشی می کنند.
وی اضافه کرد: برخی از اعضا و صاحبان شرکت های دانه های روغنی تولید و توسعه کشت در داخل را به بازرگانی و واردات تبدیل کردند ، چراکه واردات سود بیشتری دارد.
وی با اشاره به اینکه کلزا را برای گندم می خواهیم ، ادامه داد : اگر می خواهیم حرفی برای گفتن در دنیا داشته باشیم باید شکم سیری داشته باشیم.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: سالانه ۵۵ میلیارد دلار بابت واردات دانه های روغنی و مصرف بی رویه روغن بر کشور هزینه تحمیل می شود و اینکه سن سکته قلبی از بالای ۶۰ سال به زیر ۳۰ سال رسیده است به دلیل مشکلات بی کیفتی دانه روغنی و مصرف بی رویه روغن است.
وی گفت: کار و تلاش در کشاورزی شب و روز نمی شناسد و تولید دانه های روغنی در شرایط فعلی کشور حیثیتی است.
وی به آغاز طرح توسعه کشت دانه های روغنی سویا، کلزا و آفتابگردان در کشور اشاره کرد و بیان داشت: امسال یک سوم از اراضی سویا کاری گلستان غلاف نبسته است و این نشانه بی توجهی به بذر و انجام نشدن صحیح تحقیقات است.
وی گفت : دومین مشکل در توسعه کشت دانه های روغنی بذور است ، باید علاوه بر زود رس بودن ،عملکرد را به متوسط تولید در هکتار از دو تن فعلی به پنج تن افزایش بدهیم.
وی گفت: درآمد و اقتصادی کشاورزان باید با کشت دانه های روغنی سویا، کلزا، آفتابگردان افزایش بیابد.
وی افزود : کشاورزی تعطیل و غیر تعطیل ندارد . همواره باید سر مزرعه حضور داشت و با نگاه کارمندی نمی توان در سر مزرعه همراه کشاورزان باشیم.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: