مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری وزارت نیرو اعلام کرد

نمونه‌برداری بیش از ۹۰۰۰ مورد از منابع آبی در سراسر کشور

مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو گفت: ۹۲۶۱ مورد از منابع آبی شامل چاه، چشمه و قنات در سطح کشور به صورت مستمر مورد نمونه برداری قرار گرفته و کنترل کیفیت این منابع انجام می‌گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، جواد میبدی در اولین همایش ملی کیفیت منابع آب و توسعه پایدار که در دانشگاه اراک برگزار شد گفت: ضرورت مدیریت کیفیت آب دلایل زیادی دارد که از جمله آنها محدودیت منابع آب، افزایش تقاضا، افزایش آلودگی و تنوع در آلاینده هاست.

وی افزود: ارگان‌های بسیاری هستند که می توانند در آلودگی یا عدم آلودگی آب تاثیرگذار باشند. وزارت نیرو یا سازمان محیط زیست به تنهایی نمی‌توانند در حوزه بهبود کیفیت منابع آب موفق شوند. برای مثال وزارت جهاد کشاورزی با مدیریت زه آب کشاورزی، وزارت صنایع با مدیریت فاضلاب صنعتی، وزارت نفت با مدیریت و کنترل آلودگی های نفتی می‌توانند از آلوده شدن منابع آبی و کاهش کیفیت این منابع جلوگیری کنند.

میبدی افزود: آلاینده های شهری عبارتند از آلاینده های بیولوژیک ناشی از فاضلاب های شهری، آلاینده های شیمیایی ناشی از پساب خانگی، آلاینده های فلزی سنگین ناشی از فاضلاب صنعتی و آزمایشگاه های شیمیایی، آلاینده های چرب و روغنی ناشی از فعالیت صنایع غذایی که شناخت آنها برای پیدا کردن راه حل برای کاهش آنها مفید خواهد بود.

وی اظهار کرد: آلاینده‌های کشاورزی نیز کودهای شیمیایی و سموم و علف کش هایی هستند که تاثیر زیادی در آلودگی آب بویژه آب آشامیدنی دارند. آلاینده‌های صنعتی از طریق ایجاد آلودگی از محل فعالیت صنایع غذایی، صنایع نفتی و پتروشیمی و صنایع رنگ ایجاد می شوند .

مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو ایجاد آلودگی نفتی در آب‌های زیر زمینی و منابع آبی را ناشی از مواردی همچون ورود مواد نفتی به منابع آبی در اثر شکستگی خطوط انتقال، نشت مواد نفتی از چاه ها و منابع ذخیره مواد نفتی، نفوذ اینگونه مواد از تانکرها و فاضلاب ناشی از اکتشاف عنوان کرد.

میبدی در ادامه پسماندها را در آلوده کردن منابع آب بسیار موثر عنوان کرد و افزود: زباله های خانگی، پسماندهای پزشکی و نخاله های ساختمانی، پسماندهای نظامی و هسته ای که باید به آنها توجه ویژه صورت بگیرد و پسماندهای صنعتی ناشی از فعالیت های صنعتی و معدنی و پسماندهای شیمیایی را از جمله پسماندهایی عنوان کرد که تاثیرات بسیاری بر منابع آبی داشته و باعث آلوده شدن آنها می شوند.

وی رشد گیاهان آبزی و جلبک‌ها به دلایل افزایش فسفات و نیترات در آب، ورود فلزات سنگین به آب و ایجاد بیماری های مختلف در انسان، ایجاد بیماری های عفونی به دلیل ورود انواع میکروارگانیسم ها به آب و ایجاد زمین‌های شوره زار و کاهش محصولات کشاورزی را از عواقب آلوده شدن آب‌ها عنوان کرد.

میبدی اظهار کرد: وزارت نیرو برای مدیریت این حوزه تعدادی از منابع آبی را انتخاب کرده که به صورت سالیانه نمونه برداری شده و بر روی نمونه‌ها آزمایش‌های مختلف انجام می شود. در این راستا ۷۰۳۳ حلقه چاه در سراسر دشت‌های کشور نمونه برداری می شوند. همچنین ۱۳۹۱ رشته قنات و ۸۳۷ چشمه نیز مورد نمونه برداری قرار می گیرند.

وی تعداد ایستگاه‌های کنترل کیفیت آب های سطحی را ۱۰۱۵ ایستگاه، ایستگاه‌های کنترل رسوب آب سطحی را ۹۲۸ ایستگاه و مجموع منابع آبی شامل چاه، چشمه و قنات که مورد نمونه‌برداری قرار می‌گیرند را ۹۲۶۱ مورد عنوان کرد.

مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو در خصوص برنامه های وزارت نیرو در حوزه بهبود کیفیت منابع آب گفت: در بحث آب و فاضلاب مشکلی وجود ندارد و دقیق ترین و مجهزترین آزمایشگاه‌ها را حتی در آبفای روستایی داریم و استانداردها براساس کار این آزمایشگاه ها رعایت می شود. متاسفانه در شرکت های آب منطقه‌ای و در بحث آب‌های سطحی مشکلاتی داریم. در این بخش‌ها در دولت‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های خوبی صورت نگرفته بود، ولی در دو سال اخیر اقدامات خوبی انجام شده است.

میبدی با بیان اینکه ظرف امسال و سال آینده نظام مدیریت جامع منابع آب کشور تکمیل می شود افزود: مشکلات و چالش های کیفیت منابع آب براساس این نظام احصا شده و برنامه ریزی برای رفع آنها انجام می شود.

وی با بیان اینکه در گذشته حداکثر ۱۰ درصد اعتبارات به حفاظت کمی و کیفی منابع آب اختصاص می یافت افزود: پیش از این ۹۰ درصد اعتبارات صرف توسعه و سدسازی می شد، اما رویکرد تغییر کرده و در این حوزه احساس خطر شده است، براین اساس اعتبارات پروژه طرح تعادل بخشی که در سال گذشته ۲۵ میلیارد تومان بوده در سال جاری به ۳۲۵ میلیارد تومان رسیده و سال آینده به ۵۰۰ میلیارد تومان می رسد.

میبدی با تاکید بر توجه وزارت نیرو به بحث کیفیت افزود: برنامه ایمنی آب که متولی آن وزارت بهداشت است و با همکاری وزارت نیرو انجام می شود، از دیگر برنامه هاست . شناسایی منابع آلوده و پایش کیفیت منابع آب از منبع تا مصرف از برنامه های در حال انجام است. این اقدامات باید با هماهنگی و همکاری سازمان های مختلف انجام شود چرا که سلامت مردم دارای اهمیت بسیار زیاد است.

وی اضافه کرد: ایجاد هماهنگی لازم میان دستگاه ها و سازمان های مرتبط با کیفیت منابع آب به دلیل وجود ماهیت فراسازمانی و بین بخشی آن بسیار مهم است.در راستای دستیابی به اهداف مدیریت به هم پیوسته منابع آب اعتبارات تامین شده تا کلیه منابع سطحی و زیرزمینی از نظر کمی و کیفی پایش و اطلاعات دقیقا به صورت آنلاین رصد شود.

مدیرکل دفتر نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت آب و آبفای وزارت نیرو بر لزوم تقویت نیروی انسانی متخصص بویژه در حوزه بهره‌برداری تاکید کرد و گفت: در حال حاضر کلیه ارگان‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که کیفیت منابع آب زیر زمینی باید حفظ شود و اگر به این موضوع توجه نشود امنیت غذایی و حتی امینت سیاسی تهدید خواهد شد.

وی تامین منابع اعتباری لازم در این راستا را بسیار مهم دانست و گفت: تقویت و ارتقای جایگاه واحدهای متولی کیفیت آب و فرهنگ سازی در این خصوص بسیار مهم است. همچنین بازنگری، اصلاح و بروزرسانی و تدوین قوانین و استانداردهای مرتبط با حفاظت از کیفیت آب نیز ضروری است.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: