تاخیر در اعلام قیمت تضمینی گندم، کاهش سطح زیرکشت گندم آبی را به دنبال دارد

مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی از رشد ۶٫۷ درصدی کشت گندم نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: انتظار می رود برای حمایت از گندمکاران هرچه سریعتر نرخ خرید تضمینی گندم تعیین و اعلام شود.

به گزارش عیارآنلاین،اسماعیل اسفندیارپور عصر شنبه  درباره تاثیر تعویق در اعلام نرخ خرید تضمینی بر کشت زراعی سالجاری، افزود: با وجود اینکه نرخ خرید تضمینی گندم تاکنون تعیین و اعلام نشده و تغییری در سطح زیرکشت دیم سرد در مناطق مختلف کشور نداشته ایم اما احتمال دارد این امر در سطح زیرکشت گندم آبی تاثیرگذار باشد.
وی مجموع سطح زیرکشت سال زراعی جاری را حدود ۶ میلیون هکتار برشمرد و افزود: از این میزان ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی کشت گندم آبی و ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار مربوط به کشت دیم است.
مشاور وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: از ابتدای فصل زراعی ۹۵ – ۹۴ تا هفته منتهی به ششم آبان ماه جاری کشت گندم در سطح ۲ میلیون و ۶۲۵ هکتار از اراضی دیم و آبی کشور انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶٫۷ درصد رشد را نشان می دهد.
به گفته وی، از این میزان حدود ۴۶۰ هزار هکتار مربوط به کشت آبی و ۲ میلیون و ۱۶۵ هزار هکتار مربوط به کشت دیم است.
اسفندیارپور، پیش بینی تولید گندم سال زراعی جاری را در صورت رعایت توصیه های فنی کشت بیش از ۱۲ میلیون تن دانست و تصریح کرد: علت کشت مناسب گندم دیم نسبت به مدت مشابه سال گذشته رعایت توصیه های فنی کشت برای کشت خشکه کاری و شروع به موقع کشت بوده است.
وی بر توصیه های فنی کشت گندم به طور مجدد تاکید کرد و گفت: کشاورزان با مشورت کارشناسان کشاورزی و مجریان طرح از کودهای شیمیایی پایه با کیفیت، بذور اصلاح شده گندم و برای کشت مکانیزه از کشت خطی که در سراسر کشور موجود است، بهره مند شوند تا پیش بینی تولید محقق شود.
اسفندیارپور از مسئولان اعلام هرچه سریعتر نرخ خرید تصمینی گندم را برای تعیین تکلیف و برنامه ریزی کشت گندمکاران خواستار شد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: