کبگانیان خبر داد

هماهنگی با نیروهای مسلح برای تدوین اسناد هوافضای دفاعی/برگزاری جلسه فوق‌العاده پیرامون بررسی آیین‌نامه ارتقای هیأت علمی

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور از هماهنگی این ستاد برای تدوین اسناد مربوط به هوافضای دفاعی خبر داد و گفت: سند مربوط به هوافضا در حوزه دفاعی باید به صورت یکپارچه رصد شود.

به گزارش عیارآنلاین،منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در حاشیه شصت و نهمین جلسه شورای این ستاد گفت: قرار بود در این جلسه گزارشی از فرایند اجرایی آیین‌نامه ارتقای اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها از سوی وزیر علوم ارائه شود ولی فرصتی برای بررسی این موضوع نبود و به همین دلیل مقرر شد که هفته آینده در صورتی که همه اعضاء وقت داشته باشند، پیش از برگزاری جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی جلسه فوق‌العاده‌ای برای بررسی این موضوع داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در جلسه امروز گزارش اجرایی‌سازی سند جامع توسعه هوافضا در بخش هوایی و هوانوردی از سوی منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه صنایع هوایی و هوانوردی ارائه شد، گفت: در سال ۹۱ سند مهم هوافضا تصویب شد که این سند سه بخش مهم با عنوان هوایی و هوانوردی، فضایی و هوافضای دفاعی دارد و به همین منظور با نیروهای مسلح برای تدوین اسناد مربوط به بخش هوافضای دفاعی هماهنگی‌هایی صورت دادیم که سند به صورت یکپارچه رصد شود.

کبگانیان ادامه داد: حوزه هوایی به جز بخش دفاعی و نظامی بخش خصوصی را هم در بر می‌گیرد که این بخش در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان بسیار اهمیت دارد.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه ظرفیت خالی بازار در حوزه هوانوردی حدود ۳۰۰ میلیارد دلار است، گفت: با توجه به اهمیت این بخش راهبردی برای همکاری با تولیدکنندگان بخش خصوصی در نظر گرفتیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر کشورمان در حوزه تولید علم بخش هوافضا رتبه ۱۲ دنیا و رتبه اول منطقه را دارد ولی آسیب‌هایی در این حوزه وجود دارد که باید بررسی شود.

وی گفت: همچنین در بخش صادرات در مدت زمان ۲۲ ماه صد میلیون دلار گزارش کار ارائه شده است که ۳۰ درصد مربوط به محصولات، ۳۰ درصد فناوری و ۴۰ درصد مربوط به خدمات بوده است.

کبگانیان با اشاره به طراحی اهداف کلان در این سند گفت: ایجاد ظرفیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، تبدیل شدن به قطب منطقه‌ای و کسب جایگاه برجسته جهانی، طراحی و تولید بالگردهای متوسط و نیمه سنگین، خدمات، تعمیر، نگهداری و ارتقای هواگردها و همچنین طراحی، توسعه و ساخت سیستم‌های اویونیک از اهداف کلان است.

کبگانیان با اشاره به گزارش اجرای طراحی هواپیمای ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفره در این جلسه گفت: در حال حاضر در ساخت موتورهای کوچک کاملاً خودکفا هستیم ولی توانایی ما در بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موتورهای متوسط اواخر سال ۹۶ و در موتورهای بزرگ اواخر سال ۹۹ تکمیل می‌شود.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور عنوان کرد: تعمیر و نگهداری تمام موتورهای بالگردهای متوسط و نیمه‌سنگین نیز در حال انجام است.

وی اضافه کرد: دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در بحث پهپادها نیز وارد شده‌اند ولی باید تمرکز بیشتری در این بخش داشته باشیم زیرا پهپادها به جز بحث‌های راهبردی و دفاعی در حوزه نقشه‌برداری و امنیت مرزها نیز کاربرد بسیاری دارند.

کبگانیان همچنین در رابطه با جذب اساتید برتر در دانشگاه‌ها گفت: در جذب اساتید به خصوص نیروهای نخبه‌ای که در ۱۰ سال گذشته تقویت شده‌اند برنامه‌ریزی داریم تا این نیروهای نخبه را حفظ کنیم.

وی افزود: ورود اعضای هیأت علمی جدید به دانشگاه‌ها مانند خون تازه‌ای در رگ دانشگاه‌ها است و حیات دانشگاه بستگی به این نیروهای نخبه دارد ولی نیروهایی که جذب شده‌اند باید حفظ و نگهداری شوند.

وی با بیان اینکه رکود اعضای هیأت علمی نیز باید رفع شود، گفت: بر روی ارتقای علمی این افراد بررسی‌های ویژه صورت گیرد ولی اگر کارشکنی یا کج‌اندیشی در دانشگاه‌ها باشد نیز به طور مرتب رصد می‌کنیم تا آسیبی در دانشگاه‌ها رخ ندهد.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: